Wpisy z tagiem: Kijowska

środa, 13 sierpnia 2014
Reksnisa obwodnica przez Kijowską
Zatkało mnie, gdy przeczytałem informację o tym, że dyrektor drogownictwa miejskiego Reksnis ogłosił, że budowana po śladzie Trasy Świętokrzyskiej (ciągle tak nazywana) z czasów zamierzchłej komuny Rynna Kijowska ma zostać adaptowana do roli obwodnicy! Widać to na załączonym obrazku. Od razu przypomniała mi się rzucona przez działacza z Targówka (którego nie obchodziły moje fachowe uwagi), że Kijowska przybliży Targówek do Grochowa!
środa, 23 lipca 2014
Praski trójkąt kolejowy między Michałowem, Grochowem i Utratą
Na naszym profilu https://www.facebook.com/pages/Groch%C3%B3w-nie-Praga-Pd-Praga-nie-Praga-Pn/159904917359149 pokazałem po raz kolejny sprawę trójkąta kolejowego, który wynikł przed ponad stu laty z układu linii kolejowych. Od tego czasu miasto Warszawa nie miało okazji rozwijać się równomiernie. Trójkąt między torami nadal jest trójkątem ugorów choć znajduje się o rzut beretem do głównego dworca Warszawy i centrum polskiej sieci kolejowej (nawet jest jego częścią). Przez lata nie zrobiono nic, aby jakoś zaprojektować teren trójkąta, podobnie jak nie zrobiono prawie nic w sprawie zniesienia barier kolejowych pomiędzy dzielnicami prawobrzeżnymi. Podobny trójkąt na Bródnie wygląda podobnie, ale nie jest tak centralnie położony i nie występują tam takie potrzeby.
środa, 28 maja 2014
List otwarty 5 organizacji ws. (tzw.) Trasy Świętokrzyskiej i przejrzystości miejskich inwestycji.
Artykuł ten i poprzednie proszę traktować jako mój list otwarty i darmowe na razie studium dzielnicowe, którego nie raczyli zrobić powołani do tego i opłacani z naszych podatków. Więcej nie widzą potrzeby takich rzeczy zadowalając się swoim bełkotem doobywatelskim i teatralizacją konsultacji. Oczywiście na żadne konsultacje ja nie pójdę, bo przecież nikt nic ważnego mi tam nie da się powiedzieć. Dlatego piszę mój nieustająco lekceważony (ważna cecha władzy!) list otwarty w odcinkach. Jest on i do organizacji społecznych, które najpierw twierdzą, że chcą współpracować, a potem rzepkę sobie skrobią, widać nie rozumiejąc ważności tego, co piszę.
sobota, 03 maja 2014
Pomnik z polskimi żołnierzami na cmentarz radziecki
Uchwała rady dzielnicowej Pragi Pn. na temat postępowania z pomnikiem Braterstwa Broni i uzasadnienia do niej wygłaszane w mediach – po prostu poraża. Rada ta nie podjęła uchwały w sprawie przywrócenia prawdziwej nazwy dzielnicy, a bohatersko starła się z naszymi żołnierzami i podjęła cenzurę historii, ubliżając wielu Polakom, ale także Rosjanom i innym, którzy musieli w tym chromym braterstwie broni uczestniczyć. Plac będzie miał inne funkcje, mówią. Kompletnie nie rozumieją, że ten pomnik dziś nie ma tego znaczenia, które chciał mu nadać Stalin ze swoimi klakierami, których potem załatwiał odmownie zresztą. Pisałem już na ten temat sporo. Identyczna sytuacja jest z Pałacem Kultury, który niektórzy chcieli burzyć, ale stał się zabytkiem.
niedziela, 27 kwietnia 2014
Szmulki odpuściły, czyli spieprzaj dziadu
W gazetce targóweckiej dano kolejny wyraz stosunku do jakości projektowania Warszawy i innych dzielnic tak ze strony działaczy jak oraz zarządów miasta i województwa. W skrócie da się to określić za pomocą znanego aforyzmu spieprzaj dziadu. Na tym jadą przecież różni wybrańcy narodu w tym ich utytułowane często przyjaciółki, któ re podobno łagodzą obyczaje. Naprawdę nie ma się co dziwić, bo tak się zachowuje rząd, gdy w tle nie ma telewizji, czy innego medium.
niedziela, 26 stycznia 2014
Kijowska michałowska: też się tak nie da, bo niedobra kolej?
Udało się wreszcie naszkicować projekt układu komunikacyjnego w okolicy Michałowa. Na poprzedni szkic nałożyłem najlepszą wersję jaka wychodzi z rozważań systemowych. Otóż korzyści są bardzo poważne. Nie trzeba wciskać rynny Kijowskiej w torowisko, ani też nie trzeba przekładać nawet projektów na Utracie. Przy dobrym projekcie nawet istniejące budynki nie będą zawadzone. Także nie będzie to przeszkadzać tworzeniu prawidłowej sieci tramwajowej, którą będzie mogła mieć charakter tramwaju pospiesznego na sporych odcinkach Będzie też miała wygodne przesiadki na wszystkie linie kolei aglomeracyjnej. Należy koniecznie zbudować stację na wprost ulicy Terespolskiej!
środa, 22 stycznia 2014
Demolowanie dzielnicy wokół dworca Wschodniego...
Jednego dnia otrzymałem dwa przykłady jak się projektuje część śródmiejską Warszawy w okolicach Dworca Wschodniego. Dzielnicę przy głównym jej dworcu. Bo to Dworzec Wschodni jest tym, gdzie zaczyna i kończy większość pociągów z i do Warszawy. Nawet te paryskie, nie mówiąc już o berlińskich. To właśnie na pętli w lasku Olszynka Grochowska są odwracane przed jazdą w drugą stronę.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl