Wpisy z tagiem: Targowa

poniedziałek, 18 marca 2019
Reurbanizacja Skaryszewa w XIX w. a Praga i kolej
Zbierając różne materiały z internetu, nawet tylko z fejsbuka można w końcu dojść do ważnych wniosków. Tym razem można porównać dwa dziewiętnastowieczne plany Pragi. Widać na nich projektowanie i realizację linii kolejowych: petersburskiej i terespolskiej. Widać też reurbanizację Skaryszewa po zniszczeniach napoleońskich i wieloletnim porzuceniu. Widoczny zarys nowych okopów Lubomirskiego pokazuje zasięg ówczesnego miasta, w tym „rozszerzonego Skaryszewa”. Możemy ten zarys łatwo zlokalizować, bo przecież mamy rogatki grochowskie (tu jako moskiewskie) i zarysy ulic takich jak Lubelska.
wtorek, 08 maja 2018
Praga i dzieci Korczaka
Niezwykle to ciekawa książeczka Dzieci doktora Korczaka Izraela Zygmana zwanego Srulkiem (zdrobnienie od Izrael – dziś trzeba wyjaśniać!) i Staśkiem (żeby odróżnić od innych Sruli u Korczaka). Natrafiłem na nią w bibliotece po rodzicach. Wydana w 1989 roku, tuż przed polskim przemianami. Na pierwszej stronie widać, że rzecz interesująca dla nas: Z Wileńskiej na Targową. Występują nawet konkretne adresy: Targowa 73. Czeder mieścił się przy Jagiellońskiej 56 – rezydował tam rebe imieniem Berele, który uchodził za wielką pokrakę.
sobota, 03 maja 2014
Pomnik z polskimi żołnierzami na cmentarz radziecki
Uchwała rady dzielnicowej Pragi Pn. na temat postępowania z pomnikiem Braterstwa Broni i uzasadnienia do niej wygłaszane w mediach – po prostu poraża. Rada ta nie podjęła uchwały w sprawie przywrócenia prawdziwej nazwy dzielnicy, a bohatersko starła się z naszymi żołnierzami i podjęła cenzurę historii, ubliżając wielu Polakom, ale także Rosjanom i innym, którzy musieli w tym chromym braterstwie broni uczestniczyć. Plac będzie miał inne funkcje, mówią. Kompletnie nie rozumieją, że ten pomnik dziś nie ma tego znaczenia, które chciał mu nadać Stalin ze swoimi klakierami, których potem załatwiał odmownie zresztą. Pisałem już na ten temat sporo. Identyczna sytuacja jest z Pałacem Kultury, który niektórzy chcieli burzyć, ale stał się zabytkiem.
czwartek, 14 listopada 2013
Alarm dla Warszawy wschodniej
Wczoraj byłem na sesji rady dzielnicy Targówek w sprawie tzw. Trasy Świętokrzyskiej, a raczej pozostałości po niej. Dziś dowiedział się, że o 18.00 jest w Muzeum Historycznym wykład pt. Międzywojenne planowanie miasta to zjawisko prowadzone na wielką skalę, realizowane z wykorzystaniem małoskalowych planów. Na sesji wczorajszej o żadnym planowaniu nie było mowy. Dyrektorka inwestycji miejskich wręcz odpierała zarzuty o fragmentaryczności projektowania opowiadając o tym, że wszystkie odcinki trasy były projektowane razem, a także długo.
sobota, 17 listopada 2012
Zachęcam do przeczytania i konsultacji w sprawie konsultacji miejskich
Na blogu Eksploatyka i Terotechnika zamieściłem tekst dotyczący centrum Warszawy i związku jego stanu ze stanem, Pragi (środkowego przedmościa). Link podaję poniżej:
sobota, 28 lipca 2012
Michałów – węzeł, którego nie będzie
II linia metra jest już w budowie, a jej projekt został zmodyfikowany w ostatniej chwili, tak że wydawał się jaki taki. Całkowicie krytycznie oceniam za to (nie tylko ja) III linię metra, której odcinek lewobrzeżny został wyciszony, a prawobrzeżny funkcjonuje jako odgałęzienie grochowsko-gocławskie linii II. Maskuje to rzeczywiste pochodzenie tego odcinka, zresztą pokazywanego na ogół w formie miniaturek, co zaciera zupełnie jego konstrukcję.
niedziela, 01 lipca 2012
Praskie metro warszawskie...
Usłyszawszy po raz kolejny hasło metro to nie kolej uświadomiłem sobie, że takie myślenie powoduje ogromne koszty, związane z projektowaniem metra jak osobnego systemu, który jak z łaski dotyka czasem kolei, jak tramwaj. A jak nie dotyka to trzeba jakoś tam pomanipulować, żeby choć załapał z jeden dworzec (który można zlikwidować) i dużą ulicę.
czwartek, 02 czerwca 2011
Biuro Kultury przesłało plik naszych wystąpień do burmistrza Pragi Pn. („Pragi”) – Piotra Zalewskiego.
Dostaliśmy odpowiedź urzędową na nasze pismo w sprawie nazwy naszej dzielnicy. Zostało ono prezesłane do burmistrza Pragi Pn. wraz z plikiem przez Biuro Kultury Urzędu Miasta. Plik zawiera pismo Muzeum Historii Warszawy, które oczywiście traktowane jest jak ekspertyza, z racji szaconego papieru firmowego. Otrzymaliśmy je z poniższym emailem 1,5 roku temu.
sobota, 22 stycznia 2011
Rok 2016: 100 lat od przyłączenia Grochowa do Warszawy (nie do Pragi).
Oczywiście dotyczy to obszaru większości obszaru dzielnicy administracyjnej zwanej dziś niemądrze Pragą Pd. (tylko Kamionek był do 1951 roku połową przedwojennej dzielnicy Praga Pd., która była połową Pragi...). Należy przypomnieć tę datę w kontekście naszej akcji - zwalczającej idiotyzm wynikający z niewiedzy itp. Do tego roku warto przeprowadzić zakończenie istnienia nazwy Praga Pd., jako deformującej w tym zakresie historię rejonu i niezgodnej z zasadami nazewnictwa warszawskiego. {version francaise}: Naturellement il s'agit de majoriote de surface de l'arrondissement dit pat trop sagement Praga Pd. [Praga sud](seulement le quartier de Kamionek etait jusqu'a 1951 la moitie d'ancien arrondissement Praga pd. qui, lui meme etait la moitie de Praga). Il faut souvenir cette date dans le contexte de notre action contre idiotisme fait par l'ignorance etc. Jusqu'a cette date il faudrait finir l'existence du nom Praga Pd. comme deformant l'hitoire de la region et sans conformite avec les regles des donner les noms a Varsovie.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl