Wpisy z tagiem: elekcja

poniedziałek, 29 maja 2017
Wczoraj w parku Kamionkowskie Błonia Elekcyjne
Samorząd dzielnicy Kamionek zorganizował wczoraj doroczną imprezę z okazji rocznicy pierwszej polskiej wolnej elekcji. Jak wiadomo odbyła się ona na "na polach wsi Kamion". Trudno dziś zlokalizować gdzie to się działo i znaczenie nazwy parku jest symboliczne. Zapewne na jego terenie też stały namioty tych co przyjechali. Sama elekcja zapewne odbyła się w okolicy traktu moskiewskiego, a więc dzisiejszej ulicy Grochowskiej...
niedziela, 16 kwietnia 2017
Most Ponińskiego
Jak wiadomo, pierwszy most stały na Wiśle w Warszawie zbudowali jeszcze Jagiellonowie u swego schyłku. Mimo że był wielkim osiągnięciem – na skalę europejską – istniał tylko 30 lat. Był on potrzebny w związku z rosnącą rolą Warszawy w Unii i elekcjami tu. Lody, wtedy potężne zniosły go w 1603 r. Dopiero półtora wieku później zostały podjęte jakieś działania, żeby most przywrócić choćby w formie pływającej. Za Augusta III Sasa zbudowano groblę i pomost do wyładunku kamieni brukowych na osi ulicy Bednarskiej. Basen obok miał służyć przechowywaniu łodzi podmostowych. Było to ok. 1756 r.
wtorek, 24 kwietnia 2012
Projekty herbu: coraz ciekawiej
Myślę, że te projekty herbu dla Grochowa-nie-Pragi-Pd, są najlepsze. Współpracownicy nasi pomogli uporządkować moje wyobrażenia robiąc grafiki elektroniczne. Pierwszy herb powstał, gdy jeszcze nie mieliśmy dostatecznych wiadomości o herbie Kamionka. Składa się on z wizerunku obelisku grochowskiego i połowy herbu Arnhem. Próbowaliśmy go też uzupełnić herbem Poniatowskich Ciołek.
wtorek, 20 kwietnia 2010
Związani z naszą dzielnicą - zginęli pod Smoleńskiem

 

O miejscu tym zamierzałem pisać jako o miejscu elekcji kamionkowskich.

fot. Łukasz Mroczkowski

 

 

Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl