Wpisy z tagiem: Praga Pn I-VI

sobota, 21 lipca 2018
Co by było gdyby nazewnictwo prawobrzeżne rozwijało się prawidłowo?
Ustawa o miastach z 1791 r. przeprowadziła unifikację obszarów miejskich przez likwidację jurydyk (prywatnych miasteczek) wokół dużych, na owe czasy miast. Tak powstały obszar Warszawy został podzielony na osiem cyrkułów, czyli okręgów administracyjnych, które wykonywały także funkcje z zakresu bezpieczeństwa. Na prawym brzegu powstał jeden cyrkuł o numerze VIII (później XII) i nazwie Praga. Obejmował on obszar - na północy miasteczka Golędzinów (prawa miejskie 1764 – tuż przed zbudowaniem okopów Lubomirskiego), po środku miasteczka Praga (prawa miejskie 1648) i na południu miasteczka Skaryszew (prawa miejskie 1641). 1780 – powstała królewska jurydyka Kamion wzdłuż Zamoyskiego. Łukowe okopy Lubomirskiego pierwotnie miały na prawym brzegu zasięg od Golędzinowa przez okolice dzisiejszej ulicy Brzeskiej do okolic dzisiejszego nasypu kolejowego na Skaryszewie.
piątek, 01 grudnia 2017
Która to już Praga Pd.?
Cyrkuł Praga podzielono na dwa: północny „nowopraski” i południowy „staropraski”. I to był początek Prag Pn i Pd. Początek cokolwiek bezsensowny, gdyż rzekoma Stara Praga to był Skaryszew-Kamionek. Pojęcie stara Praga pojawiło się jako nazwa obszaru MSI obejmująca część Skaryszewa pozostałą po stronie północnej kolejowej linii średnicowej. Więc jaka to stara Praga? Ano żadna! Granica była na Ząbkowskiej i Okrzei.
wtorek, 02 maja 2017
Ignorowanie tego co piszę ja i współracownicy
Już lat dużo trwa upowszechnianie przez mnie wiedzy o dzielnicy grochowsko-praskiej. Do dziś inne profile, media ani władze nie podejmują współpracy w tej sprawie, a nawet dyskusji. Każdy sobie rzepkę skrobie. Często czekając na efekty cudzej pracy.
sobota, 10 grudnia 2016
Debata nazewnicza w warszawskim Muzeum Pragi
Z przyjemnością odnotowuję fakt odbycia się debaty Kroniki Warszawy w Muzeum Pragi w gronie fachowców różnych dziedzin i przy licznym udziale mieszkańców. Daje to nadzieję na skierowanie wspólnych już wysiłków, zmierzających do naprawienia narosłych błędów – we właściwą stronę. Naprawdę nie da się wielkich systemów robić po kawałku i w oparciu o przypadkowe wiadomości. Także nie należy się kierować głosowaniami tylko. Powinny one spełniać rolę pomocniczych konsultacji. Nie oznacza to lekceważenia, tylko zrozumienie, że większość ludzi nie potrafi sobie wyobrazić działania systemów, zwłaszcza długotrwałego i kieruje się chwilowymi odczuciami wynikającymi z nawyków. Mogą oni za to wnieść wiele ważnych informacji.
niedziela, 03 lipca 2016
Za sprawą grupy mieszkańców Saskiej Kępy, którzy rozpoczęli protesty
Nowy Biuletyn Dzielnica Praga Pld. w swoich pierwszych dwóch numerach zamieścił przypadkowo dwa ogromne teksty Jakuba Jagodzińskiego i Jana Sitnickiego z inicjatywy Tramwaj na Gocław. Tytuły mówią wszystko: Nie bójcie się tramwaju oraz Tramwaj zwany (nie)pożądaniem. Ten drugi zaczyna się tak jak tytuł niniejszego felietonu.
sobota, 28 maja 2016
Manipulowanie mostami
Obserwując akcję przeciw mostowi na osi ulic Krasińskiego-Budowlana z prawdziwym zadziwieniem czytam „fachowe” wywody mające na celu ukręcić łeb tej inwestycji planowanej od lat trzydziestych. Kto czyta moje teksty powinien wiedzieć, że wielokrotnie zwracam uwagę na konieczność weryfikacji projektów i jest to dla mnie oczywiste i tu. Konieczne jest też projektowanie systemowe, aby możliwe było wykorzystywanie synergii. Nie mogę się jednak zgodzić z tym, że można anulować w ogóle projekt, stosując rozważania całkowicie pomijające sens eksploatacyjny trasy mostu. Ma to przykryć troska o most „na zaporze” - gdzieś daleko na południu. Rzekomo ma to wynikać z zaniechania budowy mostu Krasińskiego-Budowlana (nazwa Krasińskiego jest absurdalna i nieprawdziwa: jest to most bez nazwy).
środa, 06 stycznia 2016
Recenzja Muzeum Pragi
W Nowym Roku mogłem się wreszcie udać na zwiedzanie Muzeum Pragi, a więc wypada się tu wypowiedzieć o nim. Istotnie, Muzeum wygląda elegancko i naprawdę nietuzinkowo. Z przykrością jednak należy stwierdzić, że propaguje, naprawdę przestarzałe, nazywanie całego prawobrzeża Pragą. Zresztą w sprzeczności z własnymi eksponatami, gdzie np. można dostrzec podpis pod ryciną „Saska Kępa od strony Pragi”. Eksponaty związane z innymi dzielnicami prawobrzeżnymi są zresztą nieliczne i pomieszane z tymi naprawdę praskimi, jakby stanowiły jakieś kontinuum. Grochowski dworek, Żelazny Słup to prawie jedyne ślady po rzekomej Pradze Płd.
wtorek, 25 sierpnia 2015
Wiedza o dzielnicy grochowsko-praskiej jest tu
Z prawdziwym zadziwieniem przeczytałem zaproszenie na jakiś spacer po Grochowie, jako części Pragi. Opublikowało je Muzeum Pragi, a więc placówka naukowa. Jak przewidywałem: zignorowała ona prawdziwą wiedzę, która jest na naszym blogu i nie tylko. Także nas, którzy już tyle lat to robimy, co powinno robić Muzeum Historyczne i jego agenda na Pradze.
sobota, 11 kwietnia 2015
Konsultacje "praskie"
Nasze wołanie o doprowadzenie do porządku sprawa nazewniczych odbija się od władz (takie sobie wybraliśmy lekceważąc wybory!) jak piłka od ściany. Ostatnio ogłoszono konsultacje, po raz kolejny ignorując konsultacje permanentne jakich udzielamy na tym blogu i na odpowiednim profilu fb.
sobota, 19 lipca 2014
Tow. Grabarz ma głos
Tytuł notatki w Internetowej Pradze Południe - „Prawdziwa Praga i Praga Grochów” cytuje używane u nas określenie prawdziwa Praga, ale też zawiera twór Praga Grochów nie wiadomo co znaczący. Być może wynika to z błędnego przetworzenia określenia dzielnica grochowsko-praska, które przecież oznacza dzielnicę złożoną z Grochowa-nie-Pragi Pd. oraz Pragi nie Pn.
czwartek, 12 czerwca 2014
ZOSTAŃ MAŁYM PRAŻANINEM
Co jakiś czas oglądamy wybuchy zaprażania nieprawdą w postaci nazw typu POZNAJEMY PRAGĘ, ZOSTAŃ MAŁYM PRAŻANINEM, Jak tu ładnie, jak tu cudnie - Poznajemy Pragę Południe. Jest celowa praca przeciwko prawdzie prowadzona pod patronatem zarządu dzielnicy, a więc Miasta. Celowe indoktrynowanie dzieci, żebyśmy mieli trudniej! Po prostu skandal! Efektem tego są praskie nazwy różnych, nawet nowych instytucji i firm. Ciągle powszechne lekceważenie problemu. Zgoda Pragi na wycieranie sobie gęby przez Grochów ich nazwą zadziwia. Dlaczego przyzwala nie zwalcza ona nieprawidłowej własnej nazwy Praga Pn.? Może zastrzec nazwę trzeba?
wtorek, 04 czerwca 2013
Zbieranie podpisów w sprawie zmian nazw dzielnic prawobrzeżnych
W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą przyłączenia terenów okręgu Grochów do Warszawy, niezbędne jest – jak wskazywaliśmy – doprowadzenie do porządku głównych nazw i herbu dzielnicy. Przypomnijmy, że kilka lat temu wniosek o przywrócenie nazwy Grochów dla tego terenu podpisało ok. 60 osób. Teraz, korzystając z tego, że wiedza jest rozpowszechniana już od lat spodziewamy się większego odzewu. Niniejszym publikujemy w celu podpisania zespół trzech współzależnych wniosków. Najbardziej aktywni mogą wydrukować go i zebrać wśród znajomych podpisy. Strony 1 i 2 należy drukować dwustronie na jednej kartce. Uzasadnienia można tylko mieć przy sobie. Należy podpisywać tylko jeden raz. Podpisane listy należy dostarczać do klubokawiarni (centralnej kotłowni grochowskiej): Kicia Kocia, ul. Garibaldiego 5. Zachęcamy do podpisywania wniosków, które nadadzą zespołowi nazw naszych dzielnic właściwe znaczenie – historyczne, turystyczne i informacyjne. Sprawa dotyczy oczywiście nie tylko mieszkańców dzielnicy grochowsko-praskiej. Uzasadnienia wniosków znajdują się poniżej. (-) Rafał Wodzicki
sobota, 30 marca 2013
Nasze sprawy w mediach
Ostatnimi czasy rozmawiałem z redaktorami dwóch rozgłośni radiowych i telewizji warszawskiej. Nie miałem okazji słuchać radia, ale doniesiono mi, że było. W Kurierze Warszawskim widziałem to w wydaniu wieczornym 26 marca... Z dość długiej mojej wypowiedzi (jako tego od niniejszego bloga)wybrano zdanie, że przez to, że Grochów nazywamy Pragą Pd. Praga musi być Północ. Jest to jedne z najważniejszych aspektów, choć nigdy nie podnoszony dotąd.
piątek, 08 lutego 2013
Dlaczego Grochów a nie Praga Południe w Kici Koci.
W sobotę 2 lutego spotkaliśmy się z inicjatywy Cezarego Polaka w nowym centrum kulturalnym Grochowa Kicia Kocia w dawnej kotłowni osiedlowej przy Garibaldiego (czy wszyscy wiedzą kto to jest?), w bezpośredniej bliskości ronda Wiatraczna. Pytanie zasadnicze od ponad dwóch lat jest stawiane przez nas wraz z upowszechnianiem wiadomości jak to naprawdę było.
piątek, 18 stycznia 2013
"Jątrzenie" Gazety Stołecznej, czyli prawda grochowska nas wyzwoli.
Wspomniany w poprzednim wpisie artykuł z Gazety Stołecznej na nasz temat spowodował sporą wymianę zdań. Szkoda jednak, że gazeta wykonująca swoją pracę, czyli informowanie o tym, co W WARSZAWIE robimy i jakie są problemy z tym związane została podkreślona jako jątrząca. Otóż jest cała grupa ludzi, którym nie przeszkadza, że jest źle i jątrzeniem nazywają oni wszystko niezgodne z tymi "poglądami". Prawda ich specjalnie nie interesuje.
 
1 , 2
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl