Wpisy z tagiem: pl Szembeka

sobota, 17 września 2016
Siedemnastopiętrowy wieżowiec w ogrodzie Zajdlów
Przy okazji walki z zaprażaniem nieprawdą naszej dzielnicy przez kolejnych deweloperów dowiedzieliśmy się jak to niekompetentne władze demolują prawnie naszą pracę. Czy to będzie ujęte w strategii Warszawa 2030? Zresztą wykorzystując lekceważenie tematu przez działaczy. Trudno się dziwić, że takie problemy powstają, bo przecież to zło jest przedstawiane jako prawo. Zarządzenie NR 3800/2013 Prezydenta m. st. Warszawy z dnia 25 stycznia 2013 r. w sprawie wprowadzenia „Katalogu ulic i placów m. st. Warszawy” oraz zasad zapisu nazw obiektów miejskich. Oto nasza odpowiedź na uprzejmy list dewelopera wraz ze zdjęciem reklamy:
niedziela, 15 maja 2016
Stary star przy placu Szembeka
Przy myjni przy Mlądzkiej stoi zabytkowy (tak zarejestrowany!) samochód ciężarowy Star 25. Mało kto kojarzy go z grochowską fabryką samochodów Państwowych Zakładów Inżynierii zbombardowaną w 1939 r. Otóż do PZInż. Przyłączono bankrutującą fabrykę Ursus. Na Grochowie była fabryka samochodów osobowych i półciężarowych , a w Ursusie fabryka samochodów ciężarowych. Jak to było dokładnie trzeba postudiować. W każdym razie w 1939 r. wybudowano samochód PZInż. 713, który z samego wyglądu przypomina samochód Star, przez lata królujący na polskich drogach.
sobota, 16 kwietnia 2016
Co to znowu przyłączono do Warszawy?
Setna rocznica przyłączenia większości terenów naszej południowej dzielnicy do Warszawy była kolejną okazją do pokazania jaka jest tu prawda i jak to się ma do bałaganu wytworzonego przez kilkadziesiąt lat niedbałości. Wydawać by się mogło, że będą mieli okazję to zrobić naukowcy, varsavianiści, władze samorządowe i dziennikarze. Otóż nic się takiego nie stało. Można powiedzieć, że pewne wypieranie słowa Praga z obiegu jest natychmiast zastępowane przez nowe zalewy i to powodowane przez ludzi, którzy powinni wiedzieć jak to jest naprawdę. Można przy okazji zrozumieć jak to było z brakiem kwalifikacji twórców i odbiorców ze strony miasta - Miejskiego Systemu Informacji.
poniedziałek, 18 maja 2015
PRAGnienie czytaniA wkoło słowa na pięć liter
Biblioteka i to pod wysokim patronatem zachęciła do czytania tekstów historycznych, lekceważąc teksty historyczne varsavianistów, w tym tych na tutejszym blogu. Jest to naprawdę przerażające, bo przecież promuje się kłamstwa w majestacie instytucji które powinny dbać o jakość, prawdę i porządek. Instytucje te zlekceważyły po raz kolejny wszystko, co na temat historii nazw w dzielnicy wiadomo. Wymyślono jeszcze w jaki jeszcze „dowcipny” sposób ludziom wbijać słowo Praga.
niedziela, 17 sierpnia 2014
Stolica: Tu rodzi się nowe miasto
Jeden z moich młodych współpracowników (zresztą z Pragi prawdziwej) z oburzeniem pokazał mi wywiad Stolicy z Wiesławem Łagodzińskim o powyższym tytule. Powiedział dosłownie: zobacz jakie bzdury! Przeczytałem z dużą przykrością. Przyznam, że i mnie zatkało: w piśmie, o którego sukces się starałem takie coś. Otóż na pytanie redaktor naczelnej Ewy Kielak-Ciemniewskiej „Ta dawna Praga to obecna Praga-Północ, czy Praga-Południe Łagodziński odpowiada: Głównie Praga-Południe.
wtorek, 01 lipca 2014
Praga i Gocławek atakują Grochów urzędowo...
Ludności naszej wmawia się, że konsultacje i wszystko dla jej dobra... Po raz kolejny jednak agresywnie władza „nasza” pokazała jak to ma wyglądać: my – wybrańcy narodu - wam pokażemy kto tu rządzi. My wam pokażemy, że jak się przewróciło to ma leżeć. Oczywiście w mediach się opowiada o własnej dobroci dla ludu, co przypomina czasy słusznie minione. Jest budżet partycypacyjny (nie przychodzą emaile potwierdzające i podobno trzeba ich szukać nie wiadomo gdzie!), a także dużo malowanek na jezdniach. Podaje się też telefon jeden na wszystko, żeby lud zgłaszał za darmo to, co powinni wiedzieć fachowcy zatrudniani przez ten lud. Dzięki temu fachowcy mogą być swoi, a nie adekwatnie fachowi. Za pieniądze, także unijne robi się różne bezsensowne rzeczy, bo przecież fachowcy „umią” pisać wnioski, a nie „umią” się konsultować z ludem jeśli nie jest to masa ludowa, a rzecz nie jest podpisana KONSULTACJE ZGODNE Z PRZEPISAMI UNIJNYMI.
niedziela, 07 kwietnia 2013
Premiera filmu dokumentalnego Początek
... miała miejsce dziś w TVPInfo. Chodzi o początek okupacji Warszawy. Okazuje się, że znaczna część materiału przedstawiała Grochów: ulicę Grochowską, kościół na placu Szembeka i Kamionek...
wtorek, 08 maja 2012
Czy Gazeta Stołeczna jest stołeczno-warszawska?
Z prawdziwym zażenowaniem kolejny raz takie bzdury czytamy. Chyba Praga jest też w Gazecie Wyborczej, a Stołecznej w szczególności. Mają tam jakiś salon. Dla nie świadomych wyjaśniamy: plac Szembeka to jest centrum Grochowa, choć znów jakiemuś innemu specjaliście przyszło do głowy tu zrobić obszar MSI Gocławek. MSI to znów taki system dezinformacyjny. Tak skomentowaliśmy tekst z GW-Stołecznej.
wtorek, 16 marca 2010
Na siłowe pragowanie Grochowa-nie-Pragi Pd.

Gdziekolwiek twierdzi się, że Praga Pd. to część Pragi jest śmiesznie, albowiem widać od razu, że często niechlujnie doklejono kawałki niby o naszej dzielnicy. Jakąś Osiecką, Universam i tyle. To samo pokazuje, że sens naszej dzielnicy jest zupełnie inny niż Pragi prawdziwej, którą zresztą traktuję jako zarodek i centrum prawej Warszawy. ten XII cyrkuł. Chyba to już zauważyli wszyscy czytelnicy. Podobnie jak to, że numery komisariatów policyjno-milicyjnych znikły po wojnie. Przejęły one nazwy dzielnic.

Po prostu nie udawajmy Pragi, a pracujmy nad tym co jest w naszym ogonku pliszkowym. fot. Jean-Philippe Lacouchie

Pomnik bitwy Grochowskiej na placu Szembeka (wielu przez niego jeździ nie wiedząc kto to był) na pewno na Pradze nie jest i jest rzeczą specyficzną dla całej dzielnicy. Widać go aż z Gocławia. Niestety, muszę dodawać tylko zdjęcia zrobione przez francuskiego przyjaciela, który miał aparat za słaby do druku, ale dobry do publikacji tutaj. On też zauważył specyfikę tej dzielnicy. Nie mam ich dużo, bo wizyta trwała krótko, ale coś tam pokażę, żeby nie zapominać sensu dzielnicowego.

Na razie na tyle.

 

Archiwum
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl