Wpisy z tagiem: Praga Pn

środa, 16 sierpnia 2017
Skaryszew a nawet Zkaryszew
Jedynymi pozostałościami po Skaryszewie jest ulica Skaryszewska, rozpięta między Targową i przyszłym placem Burgundzkim (na planach przedwojennych miał być Skaryszewski) oraz Park Paderewskiego. Odziedziczył on pierwotną nazwę Skaryszewski po pastwisku miejskim, zwanym Skaryszewskie, związanym z targami bydła w Skaryszewie. I dziś już nikt nie wie, co to jest Skaryszew. Kojarzy się raczej z tym podradomskim – też z targami – końskimi.
środa, 01 kwietnia 2015
Urzędowe zaprażanie nieprawdą trwa!
Wszystkie nasze działania zmierzające do przywrócenia porządku w nazewnictwie zostały zlekceważone. Nadal trwa zaśmiecanie dzielnicy w dowolny sposób. Tutaj warto przytoczyć liczne przykłady NOWYCH osiedli, których budowniczowie zostali powiadomieni o absurdalności wymyślonych nazw, gdzie zapraża się nieprawdą na całego. Dotyczy to głównie Grochowa. I tak na ul. Chrzanowskiego buduje się dwa osiedla, podobno wysokiej klasy, gdzie nadano niechlujne nazwy, oszukujące ludzi, że to jest Praga.
wtorek, 30 kwietnia 2013
Kak zvat'
A wzięło się ich pięć, a nawet sześć. Prelekcję w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym na Solcu na ten temat miałem, jak zapowiedziałem. Pięknie widać stamtąd naszą Saską Kępę. Przy okazji doszedłem do ciekawych wniosków: od samego początku jedna z dzielnic powinna się nazywać Praga, ale żadnych Prag Pd. być nie powinno NIGDY. Nigdy!!!! To co dziś niektórzy tak hołubią jest po prostu owocem carskiej jeszcze biurokracji, a może nieświadomie popełnionego błędu.
czwartek, 06 września 2012
Metro i nowy tramwaj na prawym brzegu Wisły
Projektowałem ten tekst – jak pisałem – jeszcze przed zalaniem stacji przy pomniku Syreny. Teraz ma dodatkowy kontekst. Może tarcze ruszą z Pragi, co powoduje konieczność przystosowania stacji Dw. Wileński do roli szyby startowego i stosowne koszty. Oczywiście wypadek, jaki miał miejsce na Powiślu nie jest niczym dziwnym. Po prostu tak jest, że nie wszystko w eksploatacji można przewidzieć, tak z powodu zmienności, jak i liczności różnych czynników. Z powodu braku wiedzy na ten temat liczne osoby próbują sobie uprościć sprawę poddając przy okazji krytyce wszystkich i wszystko. Natomiast nierozważane pozostają problemy najistotniejsze i najkosztowniejsze. Eksploatacja to zjawisko techniczno-ekonomiczne, przypominam. A przebieg metra na prawym brzegu to właśnie taki problem, który należy drążyć. Nie trzeba do tego tunelownic.
środa, 20 lipca 2011
Okręgi czy komisariaty i skąd się to wzięło?
Nikt się tym dotychczas nie zajął, a różni autorzy w tym naukowcy, powtarzali wersję wywodzącą się z tabliczek policyjnych, które tu i tam można jeszcze spotkać, jeśli ktoś je zachował, mimo upowszechniania Miejskiego Systemu Informacyjnego. Tabliczki były na ogół bardzo porządne: emaliowane, z numerem hipotecznym. Przetrwały komunę, ale uległy MSI. Spowodowały one odwrócenie uwagi od dokumentów. Dopiero Piotr Kamiński (reprinty) opublikowała na swoim planie przedwojennej Warszawy strony z Rocznika statystycznego Warszawy z 1939 r., gdzie pisze się o okręgach, a nie o żadnych komisariatach policji. Grochów był dzielnicą (okręgiem) 17. - obsługiwanym przez XVII komisariat policji państwowej i XVII obwód MO.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl