Wpisy z tagiem: Kamion

środa, 21 listopada 2018
Podniecają tylko malujący na czerwono pomniki radzieckie
Tematy, którymi się zajmuję na tym blogu i fb @Grochow.Praga były już nieraz formułowane. Są wręcz w tytule jednego i drugiego. Lat już jest bardzo wiele tej pracy. Myślałem, że przez tyle czasu można skonstruować stowarzyszenie czy dotrzeć do działaczy i zarządu miasta, szczególnie przed stuleciem przyłączenia terenów dzielnicy-okręgu Grochów do Warszawy czy też stulecia niepodległości Polski. Niestety, prócz paru osób wspierających można się tylko spotkać z pretensjami np., że nie pozwoli nazwać Parku imieniem Paderewskiego, bo to Skaryszak, albo części Pragi Skaryszewem. Argument koronny: ludzie się przyzwyczaili.
wtorek, 10 lipca 2018
Cyrkuł staropraski to opozycja do nowopraskiego
Nie ma żadnej Starej Pragi tam gdzie był cyrkuł staropraski. Obszar MSI Stara Praga obejmuje tylko jej część. Najstarszą częścią Pragi jest jej część główna, wokół mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Granica Pragi i Skaryszewa to Ząbkowska i Radzymińska, a Pragi i Golędzinowa wzdłuż linii placu Hallera. Jak więc widać, Praga była pośrodku i z tego względu zajęła ważne miejsce na prawobrzeżu. Pewną rolę odegrała też łatwość wymawiania przez obcokrajowców.
poniedziałek, 12 lutego 2018
Zgubiony Skaryszew a bałagan w MSI
Na prawym brzegu Wisły, naprzeciwko Warszawy powstawały osady, które kolejną stawały się jurydykami, czyli prywatnymi miasteczkami. Mało kto wie, że pierwszy prawa miejskie uzyskał właśnie Skaryszew (1641 r.), dziś ciągle nieistniejący w świadomości i przytłoczony obchodami nadania praw miejskich Pradze – siedem lat później. Właśnie obchodziliśmy 370 rocznicę tego wydarzenia. Odpowiedni dokument, wydany przez Władysława IV (to dlatego liceum nosi jego imię), można oglądać w Muzeum Pragi. Muzeum znajduje się poniekąd na Skaryszewie, ale o tym nikt prawie nie pamięta. Skaryszew tonie w morzu niezbyt kompetentnych opisów np. w Wikipedii. fb @Grochow.Praga
poniedziałek, 29 maja 2017
Wczoraj w parku Kamionkowskie Błonia Elekcyjne
Samorząd dzielnicy Kamionek zorganizował wczoraj doroczną imprezę z okazji rocznicy pierwszej polskiej wolnej elekcji. Jak wiadomo odbyła się ona na "na polach wsi Kamion". Trudno dziś zlokalizować gdzie to się działo i znaczenie nazwy parku jest symboliczne. Zapewne na jego terenie też stały namioty tych co przyjechali. Sama elekcja zapewne odbyła się w okolicy traktu moskiewskiego, a więc dzisiejszej ulicy Grochowskiej...
niedziela, 20 listopada 2016
Nasz herb burgundzki - Kapituła Płocka odzyskała stuletni obraz
Zaginiony w czasie wojny obraz Jana Czesława Moniuszki Wręczenie herbu Kapitule Płockiej przez cesarza Maksymiliana właśnie został odzyskany. Nie sposób nie odnotować tego na tym blogu, bo przecież herb ten odnaleźliśmy i historię jego odtworzyliśmy.
czwartek, 03 listopada 2016
Kalendarz grochowski (nie prasko pd.) Agencji Wszelkich Ubezpieczeń
Właśnie dostałem elegancki kalendarz reklamowy agencji Jerzego Chwedoruka. To o nim pisałem nie raz, że w swoim pomieszczeniu wyeksponował mój projekt herbu. Jakiś czas temu wpadł na pomysł użycia go w kalendarzu. Razem z jego córką pracowaliśmy nad nim. No i jest!
środa, 06 stycznia 2016
Recenzja Muzeum Pragi
W Nowym Roku mogłem się wreszcie udać na zwiedzanie Muzeum Pragi, a więc wypada się tu wypowiedzieć o nim. Istotnie, Muzeum wygląda elegancko i naprawdę nietuzinkowo. Z przykrością jednak należy stwierdzić, że propaguje, naprawdę przestarzałe, nazywanie całego prawobrzeża Pragą. Zresztą w sprzeczności z własnymi eksponatami, gdzie np. można dostrzec podpis pod ryciną „Saska Kępa od strony Pragi”. Eksponaty związane z innymi dzielnicami prawobrzeżnymi są zresztą nieliczne i pomieszane z tymi naprawdę praskimi, jakby stanowiły jakieś kontinuum. Grochowski dworek, Żelazny Słup to prawie jedyne ślady po rzekomej Pradze Płd.
czwartek, 26 marca 2015
Granica między Kamionkiem i Grochowem Wielkim
Na ostatnim spotkaniu o Grochowie w Kici Koci powróciły kontrowersje w sprawie granicy między Kamionkiem i Grochowem. Tak więc i w tej sprawie należało dokonać kolejnego dochodzenia do prawdy. Jak wiemy, na gruntach wsi Kamion utworzono miasteczko Skaryszew. Granica była mniej więcej na linii ulicy Mińskiej. Potem nastąpił podział przez zaborcę na kilka Kamionków. Nazwa ta objęła następnie teren dzisiejszego Kamionka, który urbanizował się powoli. Faktycznie to jest Kamion.
niedziela, 03 listopada 2013
Obchody 100 lat Grochowa w Warszawie bez konsultacji z nami!
Dopiero 3 listopada przeczytałem pisma (z 5 i 9 września) opublikowane, przez radnego Marka Borkowskiego na profilu fb poświęconym 100-leciu przyłączenia do Warszawy terenów dzielnicy Grochów-nie-Praga-Pd. Z jednej strony należy sikę cieszyć, że podjął moją (naszą) inicjatywę, a z drugiej martwić ze względu na widoczne obchodzenie głównych tematów, od których się zaczęło i na które jest ten profil, a więc: - zmiana nazwy dzielnicy - przywrócenie herbu na bazie burgundzkiego herbu Kamiona - zmiana nazw obszarów informacyjnych Grochów na Grochów Wielki i Gocławek na Grochów Mały.
piątek, 12 lipca 2013
Grochów ciągle przyprażany nieprawdą
Przyznam, że po latach rozpowszechniania prawdziwej wiedzy na temat Grochowa nie spodziewałem się, że jeszcze władze i działacze będą ją ignorować. Tyle przecież frazesów na temat prawdy i służby obywatelom potrafią wypowiadać, jednocześnie wskazując tych innych co są skrajnie niedobrzy, bo nie z tej opcji.
czwartek, 04 lipca 2013
Skaryszew-Kamion – nasz ojciec i matka jurydyka...
Niedawno, w czasie święta ulicy Skaryszewskiej miałem przyjemność zwiedzić tereny Skaryszewa, który historia potraktowała okrutnie – prawie całkowicie zacierając jego ślady. Prowadząc studia nad historią dzielnicy Grochów-nie-Praga-Pd. (tak, niestety trzeba pisać wobec, aby nie rozpowszechniać nieprawdy) doszedłem do wniosku bardzo ciekawego. Otóż jurydyka Skaryszew-Kamion była faktycznie ojcem (i matką) naszej strefy miasta. Nawet prawa miejskie miasteczko Skaryszew na gruntach wsi Kamion otrzymało siedem lat wcześniej niż Praga – w 1641 r. Kariera nazwy Praga wynikła m. in. z jej centralnego położenia na wprost ówczesnej Warszawy – na przedmościu prawobrzeżnym. Faktycznie to wyznaczyło pierwszy podział na północną i południową część przedmościa prawobrzeżnego.
piątek, 04 maja 2012
Kamieniecki i kamionecki
W końcu doszedłem jak to jest: przyznam, że poprzednio, na bazie niejasności w różnych miejscach i sam pokręciłem. Sprawa herbu jednak uświadomiła dokładnie jak to było.
poniedziałek, 16 kwietnia 2012
Zygmunt a Kamionek
Imię Zygmunt ma oczywiście szczególne znaczenie w Warszawie. Trzech królów Polski, w tym ten co przeniósł stolicę do Warszawy tak się nazywało. Jak już niektórzy wyczytali zapewne herb Kamiona ma bezpośredni związek ze św. Zygmuntem, który był królem burgundzkim: herb królów burgundzkich został nadany kapitule płockiej przez cesarza niemieckiego Maksymiliana I.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl