Wpisy z tagiem: Dworzec Wschodni

czwartek, 24 sierpnia 2017
Skaryszew raz jeszcze
O Skaryszewie trzeba jeszcze powiedzieć słów kilkoro. Właściwie pisze się o nim ogólniki, podczas gdy można to i owo wyczytać z powszechnie dostępnych materiałów. Funkcjonuje mapka przedstawiająca trzy jurydyki prawobrzeżne, wśród których jest oczywiście Skaryszew-Kamion. Jak pamiętamy Skarszew powstał na gruntach wsi Kamion. Granicy wewnętrznej między Skaryszewem i Kamionem nigdzie nie widziałem.
niedziela, 20 listopada 2016
Nasz herb burgundzki - Kapituła Płocka odzyskała stuletni obraz
Zaginiony w czasie wojny obraz Jana Czesława Moniuszki Wręczenie herbu Kapitule Płockiej przez cesarza Maksymiliana właśnie został odzyskany. Nie sposób nie odnotować tego na tym blogu, bo przecież herb ten odnaleźliśmy i historię jego odtworzyliśmy.
środa, 22 stycznia 2014
Demolowanie dzielnicy wokół dworca Wschodniego...
Jednego dnia otrzymałem dwa przykłady jak się projektuje część śródmiejską Warszawy w okolicach Dworca Wschodniego. Dzielnicę przy głównym jej dworcu. Bo to Dworzec Wschodni jest tym, gdzie zaczyna i kończy większość pociągów z i do Warszawy. Nawet te paryskie, nie mówiąc już o berlińskich. To właśnie na pętli w lasku Olszynka Grochowska są odwracane przed jazdą w drugą stronę.
piątek, 01 marca 2013
Projekty prasko-grochowskie, czyli sklejanka
Analizują system eksploatacyjny dzielnicy grochowsko-praskiej już nieraz nadziewałem się na dziwaczności. Jest ona w stadium już integrowania się dzielnic funkcjonalny w jeden organizm śródmieścia wschodniego Warszawy. Nie wystarczy już wstawiać kolejnych domów i osiedli jak w Misu. Konieczne jest spojrzenie naprawdę systemowe. Niestety, nie spełniają tego warunku projekty prezentowane coraz to w postaci wyrwanej z kontekstu.
poniedziałek, 04 lutego 2013
Nasze kotłownie: Kicia Kocia - w centrum Grochowa-nie-Pragi-Pd.
Małe kotłownie jednak przewijają się przez moje życie stale. Początkowo nasze dwa bloki na Białowieskiej ogrzewała mała kotłownia w piwnicy bloku nr 19. Nie było wtedy innych bloków w pobliżu. Zsyp węgla czy koksu znajdował się od strony łąki, jaką była początkowo ta ulica. Na bloku zawieszono żurawik, który jakoś pomagał w pracy w opuszczaniu rzeczy do piwnicy. Długo jeszcze był on na swoim miejscu. Bloki najpierw podłączono do sieci lokalnej kotłowni na rogu ulic Zgierskiej i Darłowskiej. Zaczęła się epoka czarnego śniegu i pyłu np. między szybami okien.
piątek, 07 grudnia 2012
Co ma burgund do Kamionka...
Pod takim tytułem kolega Adam Rosiński umieścił relację z mojego (a właściwie naszego) wystąpienia w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym na temat naszego odkrycia herbu Kamiona.
niedziela, 01 lipca 2012
Praskie metro warszawskie...
Usłyszawszy po raz kolejny hasło metro to nie kolej uświadomiłem sobie, że takie myślenie powoduje ogromne koszty, związane z projektowaniem metra jak osobnego systemu, który jak z łaski dotyka czasem kolei, jak tramwaj. A jak nie dotyka to trzeba jakoś tam pomanipulować, żeby choć załapał z jeden dworzec (który można zlikwidować) i dużą ulicę.
sobota, 26 czerwca 2010
Ulica Tysiąclecia na Pradze prawdziwej.
Omawiałem przebieg ul. Tysiąclecia na Kamionku, bo to dotyczy bezpośrednio dzielnicy Grochów-nie-Praga-Pd. która jest głównym przedmiotem naszego zainteresowania. Nie można jednak, zwracając uwagę na niekompleksowość projektów kamionkowskich, nie wspomnieć o reszcie ulicy i jej znaczeniu dla struktury urbanistycznej prawobrzeża warszawskiego w ogóle. Projekt ten należy widzieć także w kontekście miasta Warszawy. Jak wiadomo był on tworzony w „pasie opracowania” i tak się go też pokazuje. Nie ma (a przynajmniej nie zwraca się na to uwagi) analiz jego oddziaływania na struktury miejskie i współpracy z innymi projektami, co także po stronie Szmulek i Michałowa (bazylika była budowana na Michałowie, ale Szmulowizna się na to nakłada) ma zasadnicze znaczenie.
środa, 19 maja 2010
Urbanistyka Kamionka na Grochowie-nie-Pradze-Pd. w kontekście projektów różnych
Spojrzawszy na tę okolicę z góry można sobie wyobrazić jakie zniszczenia tkanki miejskiej są projektowane. A po co? Ano żeby było pod linijkę. Przypomina się historia z carem, który projektował kolej Moskwa-Petersburg za pomocą linijki tylko w jednym miejscu ołówek mu się omsknął na palcu ją trzymającym. I tak też została ona zbudowana. Prawda-nieprawda, ale pokazuje jak to projekt ten jest niedostosowany do środowiska eksploatacji, a zwłaszcza nie wyciągnięto wniosków z tego, że nie będzie przebijania wielkiej trasy, ulicą. Międzynarodową, przez tereny parkowe, między Parkiem Paderewskiego i Bulwarem Stanisława Augusta.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl