Wpisy z tagiem: Wawer

czwartek, 15 czerwca 2017
Gocławek suplementarnie
Pisałem już dwa razy o tym, gdzie jest Gocławek, a nawet nie podobało mi się osiedle „gocławskie” po drugiej stronie stacji Warszawa Gocławek, aliści okazało się po raz kolejny, że prace historyczne muszą trwać bez przerwy, bo przecież pojawiają się nowe materiały. No i się pojawiły: życzliwi dostarczyli bardzo ciekawe ogłoszenie o wyprzedaży gruntów Gocławka, gdzie można dokładnie zobaczyć jakie były granice posiadłości.
sobota, 09 listopada 2013
Nazwy lokalne
Wielokrotnie spotykałem się z tym, że wobec długotrwałego istnienia bałaganu nazewniczego nas obszarze miasta Warszawy , mylone są poziomy nazewnicze. M. in. lokalne nazwy kawałków większych dzielnic, są uważane za równorzędne z nazwami głównymi. Dzieje się tak z takimi nazwami jak Witolin na Grochowie Małym, fałszywie określonym jako MSI Gocławek. Podobnie Michałów na Szmulowiźnie próbowano wyodrębnić z niej samej. Nazwy tego typu powstawały w warunkach specyficznych i były to często nazwy odimienne. Nazwa Gocławek została tak zdeformowana, że obecnie naprawdę niezbyt wiadomo, jak jest naprawdę.
poniedziałek, 21 marca 2011
Nazwa Praga Południe z innej strony
Dalsze analizy sprawy nazewnictwa porawobrzeżnego prowadzą do głębszego zrozumienia sprawy. Otóż warto się zastanowić jak byśmy nazwali dzielice administracyjne robiąc zmiany, jakie zostały zrobione po wojnie. Mieliśmy wtedy stan zastany: Starostwo Praskie obejmujące całą prawobrzeżną Warszawę, w ramach którego znajdowały się dzielnice zwane okręgami najpewniej i obsługiwanych przez komisariaty policyjne o numeracji rzymskiej. Wywodziły się one z pierwotnie istniejących cyrkułów, pododbnie jak ich nazwy. Brak danych w dostępnej literaturze i internecie danych na temat oficjalnego nazewnictwa jednostek tego typu. Jedyny ślad to mapka na odwrocie planu Warszawy przedwojennej: Podział na starostwa i okręgi wraz z towarzyszącą tabelą: ludność wg okręgów (dane szacunkowe). Grochów tam jest okręgiem największym, jak pisałem, mając 1722 ha. 47,2 tysiące ludności (średnio), w tym żydów 3,9 %, gęstość zaludnienia mała, bo tylko 27 osób na ha (wzrosło w 10 lat ok. 3 razy).
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl