Wpisy z tagiem: Skaryszew

piątek, 01 grudnia 2017
Która to już Praga Pd.?
Cyrkuł Praga podzielono na dwa: północny „nowopraski” i południowy „staropraski”. I to był początek Prag Pn i Pd. Początek cokolwiek bezsensowny, gdyż rzekoma Stara Praga to był Skaryszew-Kamionek. Pojęcie stara Praga pojawiło się jako nazwa obszaru MSI obejmująca część Skaryszewa pozostałą po stronie północnej kolejowej linii średnicowej. Więc jaka to stara Praga? Ano żadna! Granica była na Ząbkowskiej i Okrzei.
czwartek, 24 sierpnia 2017
Skaryszew raz jeszcze
O Skaryszewie trzeba jeszcze powiedzieć sów kilkoro. Właściwie pisze się o nim ogólniki, podczas gdy można to i owo wyczytać z powszechnie dostępnych materiałów. Funkcjonuje mapka przedstawiająca trzy jurydyki prawobrzeżne, wśród których jest oczywiście Skaryszew-Kamion. Jak pamiętamy Skarszew powstał na gruntach wsi Kamion. Granicy wewnętrznej między Skaryszewem i Kamionem nigdzie nie widziałem.
niedziela, 16 kwietnia 2017
Most Ponińskiego
Jak wiadomo, pierwszy most stały na Wiśle w Warszawie zbudowali jeszcze Jagiellonowie u swego schyłku. Mimo że był wielkim osiągnięciem – na skalę europejską – istniał tylko 30 lat. Był on potrzebny w związku z rosnącą rolą Warszawy w Unii i elekcjami tu. Lody, wtedy potężne zniosły go w 1603 r. Dopiero półtora wieku później zostały podjęte jakieś działania, żeby most przywrócić choćby w formie pływającej. Za Augusta III Sasa zbudowano groblę i pomost do wyładunku kamieni brukowych na osi ulicy Bednarskiej. Basen obok miał służyć przechowywaniu łodzi podmostowych. Było to ok. 1756 r.
sobota, 10 grudnia 2016
Debata nazewnicza w warszawskim Muzeum Pragi
Z przyjemnością odnotowuję fakt odbycia się debaty Kroniki Warszawy w Muzeum Pragi w gronie fachowców różnych dziedzin i przy licznym udziale mieszkańców. Daje to nadzieję na skierowanie wspólnych już wysiłków, zmierzających do naprawienia narosłych błędów – we właściwą stronę. Naprawdę nie da się wielkich systemów robić po kawałku i w oparciu o przypadkowe wiadomości. Także nie należy się kierować głosowaniami tylko. Powinny one spełniać rolę pomocniczych konsultacji. Nie oznacza to lekceważenia, tylko zrozumienie, że większość ludzi nie potrafi sobie wyobrazić działania systemów, zwłaszcza długotrwałego i kieruje się chwilowymi odczuciami wynikającymi z nawyków. Mogą oni za to wnieść wiele ważnych informacji.
poniedziałek, 14 listopada 2016
Wniosek o przywrócenie nazwy Park Paderewskiego
W związku z setną rocznicą wejścia większości terenów naszej dzielnicy do Warszawy oraz ze zbliżającą się setną rocznicą niepodległości wnosimy o przywrócenie Parkowi Skaryszewskiemu im. Ignacego Paderewskiego nazwy Park Paderewskiego. Ignacy Jan Paderewski (wygrał niepodległość na fortepianie) to jeden z najważniejszych ludzi naszej historii i powinien być odpowiednio uczczony.
sobota, 10 września 2016
BMW wraz z Ratuszem zaprażają nieprawdą naszą dzielnicę
Mało brakowało, a straciłbym tak cenne dokumenty jak wypociny o Maratonie Rzekomopraskim w wykonaniu Prezydentki, Burmistrza, BMW, w którego imieniu wystąpił Dyrektor SS. A to naprawdę lektura z dziedziny teatru absurdu. Oczywiście wiem do czego są zdolni funkcjonariusze warszawscy, niemniej jako ekspert eksploatacji walczący o jej jakość nie mogę się zgadzać z ich działaniami i to za nasze pieniądze. Ma to wymiar cyniczny, bo nadano temu tytuł „Razem tworzymy historię”. Na pewno nie razem ze mną, ani z moimi współpracownikami. W ten sposób nie będziemy nic tworzyć.
środa, 06 stycznia 2016
Recenzja Muzeum Pragi
W Nowym Roku mogłem się wreszcie udać na zwiedzanie Muzeum Pragi, a więc wypada się tu wypowiedzieć o nim. Istotnie, Muzeum wygląda elegancko i naprawdę nietuzinkowo. Z przykrością jednak należy stwierdzić, że propaguje, naprawdę przestarzałe, nazywanie całego prawobrzeża Pragą. Zresztą w sprzeczności z własnymi eksponatami, gdzie np. można dostrzec podpis pod ryciną „Saska Kępa od strony Pragi”. Eksponaty związane z innymi dzielnicami prawobrzeżnymi są zresztą nieliczne i pomieszane z tymi naprawdę praskimi, jakby stanowiły jakieś kontinuum. Grochowski dworek, Żelazny Słup to prawie jedyne ślady po rzekomej Pradze Płd.
niedziela, 11 maja 2014
Jakim prawem!!!!!!!!!!!!???????
Komentarz do informacji o naszym wniosku o doprowadzenie do porządku nazewnictwa dzielnicowego zaczynał się od JAKIM PRAWEM. Zaczynał się tak, jak już dawno nie słyszałem, bo przecież prowadzimy działalność informacyjną, mimo jej sabotowania także przez władze i niektórych działaczy: >Szanowny autorze jakim prawem chce Pan wprowadzić nazwę dla całej dzielnicy nazwę Grochów..to jeśli już to może Skaryszew. Proszę pamiętać że Praga pł..składa sięz różnych odmiennych części jak Saska Kępa, Gocław, Skaryszew czy Kamion. Grochów to zupełnia część i nie powinno się wprowadzać w błąd mieszkańców. <  Pouczający nas (bo przecież to nie jest moja prywatna sprawa)l podpisał się pseudonimem Varsovia, co ma sugerować, jakieś wyższe wiadomości o Warszawie. Nie podpisał się nazwiskiem, bo widać brak mu odwagi.
piątek, 06 grudnia 2013
Warszawa dla ciekawych
Jak wygląda wschodnia część Warszawy w książkach już wiele razy pisałem (nikt mi nie pozwolił, co na pewno drażni niektórych). Tym razem zaglądamy do książeczki z serii Miasta dla Ciekawych – Warszawa Małgorzaty Omilanowskiej. I co my tam widziem proszę wycieczki? Ano rozdzialik Stara Praga, Targówek i Bródno. A co w nim?
wtorek, 13 sierpnia 2013
Plan z 1971 roku i brakujące nazwy
Plan PPWK (obecnie Copernicus) z 1971 roku był bardzo zgrzebny. Było na nim tylko kilka nazw dzielnic funkcjonalnych i wcale nie było dzielnic administracyjnych! Zestawienie z brakującymi nazwami, które wykonałem domowym sposobem, zgodnie z obietnicą, pokazuje jednak ważną rzecz: nazwy te, które były znajdowały się na swoich miejscach. Tylko Gocławek zaczynał swoją wędrówkę ku Zamienieckiej (częściowo go zasłoniłem). Zacisze nie było jeszcze na Elsnerowie.
piątek, 12 lipca 2013
Grochów ciągle przyprażany nieprawdą
Przyznam, że po latach rozpowszechniania prawdziwej wiedzy na temat Grochowa nie spodziewałem się, że jeszcze władze i działacze będą ją ignorować. Tyle przecież frazesów na temat prawdy i służby obywatelom potrafią wypowiadać, jednocześnie wskazując tych innych co są skrajnie niedobrzy, bo nie z tej opcji.
czwartek, 04 lipca 2013
Skaryszew-Kamion – nasz ojciec i matka jurydyka...
Niedawno, w czasie święta ulicy Skaryszewskiej miałem przyjemność zwiedzić tereny Skaryszewa, który historia potraktowała okrutnie – prawie całkowicie zacierając jego ślady. Prowadząc studia nad historią dzielnicy Grochów-nie-Praga-Pd. (tak, niestety trzeba pisać wobec, aby nie rozpowszechniać nieprawdy) doszedłem do wniosku bardzo ciekawego. Otóż jurydyka Skaryszew-Kamion była faktycznie ojcem (i matką) naszej strefy miasta. Nawet prawa miejskie miasteczko Skaryszew na gruntach wsi Kamion otrzymało siedem lat wcześniej niż Praga – w 1641 r. Kariera nazwy Praga wynikła m. in. z jej centralnego położenia na wprost ówczesnej Warszawy – na przedmościu prawobrzeżnym. Faktycznie to wyznaczyło pierwszy podział na północną i południową część przedmościa prawobrzeżnego.
piątek, 01 czerwca 2012
Kolej miejska miedzy Grochowem (Kamionkiem) i Pragą (Szmulowizną) dziś urosła
Dziś uruchomiono linię kolejową do nowej podziemnej stacji końcowej Lotnisko Chopina, a wraz z nią linia S1 została tam przedłużona i utworzona czwarta linia S3. Powstała też trasa Kolei Mazowieckich (dyrekcja koło dworca lokalnego Wschodniego na Skaryszewie-Kamionku) KML. Kilka dni temu uruchomiono dalekobieżną część Dworca Wschodniego po rekonstrukcji, niestety nie całkiem wykończoną. Wcześniej to samo zrobiono ze stacją Stadion oraz dworzec autobusowy Warszawa Wschodnia na placu "Skaryszewskim-Burgundzkim" (nazwy, które bardziej pasują niż twierdzenie, że to jest ulica Lubelska 1. Ani się spotrzegliśmy, a powstał spory system.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl