Wpisy z tagiem: Szmulowizna

czwartek, 12 stycznia 2017
Audycja o nazewnictwie w radiu RDC
W cyklu Jest Sprawa mieliśmy okazję dyskutować o nazewnictwie prawobrzeżnym, co jest oczywiście konsekwencją naszej wieloletniej pracy zaczętej na tym blogu. Było to związane z debatą w Muzeum Pragi (miesiąc wcześniej, jak można przeczytać na blogu). Udział wzięli: Paweł Weszpiński (Muzeum Warszawy oraz Zespół Nazewnictwa Miejskiego), Adam Lisiecki (Muzeum Pragi), Cezary Polak (działacz grochowski, felietonista, dziennikarz RDC) i ja (ekspert inżynierii eksploatacji, publicysta, autor tego bloga).
sobota, 02 stycznia 2016
Kolej miejska w Warszawie w 1904 roku ? (2)
Na blogu eksploatyka.pl opisałem projekt kolejowy dla Warszawy z 1904 r. Opisany projekt w zasadzie dotyczył Warszawy lewobrzeżnej, jednak jego zadaniem było przecież zintegrowanie wszystkich linii wchodzących do Warszawy, zbudowanych w XIX w. i na początku XX. Tu warto wydzielić część prawobrzeżną.
poniedziałek, 28 lipca 2014
O działkach w śródmieściu raz jeszcze
W śródmieściu znaczy w przybliżeniu w obrębie obwodnicy śródmiejskiej, która może nie istnieje cała, ale wyznacza obszar, który można za śródmieście uważać. W naszej dzielnicy grochowsko-praskiej są więc dwa obszary ciągle zaniedbane na tyle, że działki przetrwały i stanął problem czy mają one istnieć czy nie. Jeden z nich to działki na Szmulowiźnie (patrz zdjęcia w niedawnym tekście o tym terenie), a drugi to działki Waszyngtona, mieszczące się między głównymi ulicami miasta, pięć minut od centrum.
sobota, 09 listopada 2013
Nazwy lokalne
Wielokrotnie spotykałem się z tym, że wobec długotrwałego istnienia bałaganu nazewniczego nas obszarze miasta Warszawy , mylone są poziomy nazewnicze. M. in. lokalne nazwy kawałków większych dzielnic, są uważane za równorzędne z nazwami głównymi. Dzieje się tak z takimi nazwami jak Witolin na Grochowie Małym, fałszywie określonym jako MSI Gocławek. Podobnie Michałów na Szmulowiźnie próbowano wyodrębnić z niej samej. Nazwy tego typu powstawały w warunkach specyficznych i były to często nazwy odimienne. Nazwa Gocławek została tak zdeformowana, że obecnie naprawdę niezbyt wiadomo, jak jest naprawdę.
czwartek, 31 października 2013
Michałów – przedłużenie Kijowskiej ku Targówkowi
W poniedziałek, 28 października odbyło się hucznie zapowiadane posiedzenie komisji infrastruktury Rady Dzielnicy Praga (nie Północ). Miał być przedstawiciel Polskich Linii Kolejowych i powiało optymizmem. Dotychczasowe moje uwagi miałem nadzieję zobaczyć przynajmniej w dyskusji, bo przecież podobno się one podobały Stowarzyszeniu Michałów. Jakież więc było moje zdziwienie, gdy okazało się, że rozmowa skupia się tylko na przesuwania zygzaka przez park bliżej lub dalej od torów na Gdańsk i Legionowo
piątek, 26 kwietnia 2013
Komunikacyjne projekty „nagocławskie” w Warszawie to wizje?
Znów opublikowano w prasie jak to ciężki wybór ma Miasto między dwoma wariantami przebiegu linii tramwajowej jakie rozważono w studium. Udano znów, że innego wariantu nie ma, mimo że go publikowałem ja, ale przecież i Tramwaje Warszawskie. Okazało się też, że po raz kolejny przejścia między stacjami metra i kolei aglomeracyjnej w węźle Stadion Narodowy są niemożliwe do zrobienia, bo są za drogie. Tak jak to jest w centrum od wielu lat. Za większe pieniądze zbudowano za to dwa razy za dużą stację wynikającą ze złego projektu III linii metra, co też wykazałem. I to wszystko wśród MILIARDOWYCH kosztów metra, które łatwiej jest zrobić, niż system skm!!!!!
wtorek, 30 października 2012
Tramwaj Nowa Praga-Michałów-Kamionek-Grochów-Gocław (Gocław-Grochów-Kamionek-Michałów-Nowa Praga) cz. II
część II: Jak wspomniałem dużym problemem jest przeprowadzenie linii z Gocławia na Kinową, co wynika z tego, że nie brano pod uwagę tego przebiegu podczas budowy najnowszych domów. Niemniej jest kilka wariantów, które można rozważyć. Np. Abrahama>Kapelanów AK>Poligonowa>Motorowa>tunel Przyczółek Grochowski>Kinowa.... Przejazd z Kinowej może przebiegać przez ul. Terespolską zaraz od ul. Stanisława Augusta lub przez podwórka, w miejscu pomnika króla i baraków, które i tak będą wyburzone. Miejsce to można zrekonstruować. Dalszy przebieg ul. Terespolskiej do torów kolejowych powinien być utworzony przez tereny drukarni oraz hali. Po drodze przecięta będzie ul. Żupnicza (przedłużenie to istnieje na planach, ale jest zajęte np. na prowizoryczny parking) przynajmniej do Podskarbińskiej. Dlaczego w mieście nie wykorzystuje się tak cennych terenów i nie poprawia układów urbanistycznych?
niedziela, 28 października 2012
Tramwaj Nowa Praga-Michałów-Kamionek-Grochów-Gocław (Gocław-Grochów-Kamionek-Michałów-Nowa Praga) cz. I
Złożyłem w ratuszu pismo do prezydent Warszawy w sprawie przebiegu linii tramwajowej zwanej „na Gocław”. Nie mam możliwości uczestniczyć w poważnej dyskusji na ten temat i zmuszony jestem to robić w ten sposób: pisząc pismo, na które odpowiedź może być taka jak zwykle oraz publikując tutaj rzeczy, które mogą mieć różny los. Odpowiedź taka jak zwykle, czyli traktująca mnie jak pomysłowego petenta, który jednak nie ma racji lub milczenie. Stosy tego typu biurokratycznej korespondencji są dla mnie materiałem analiz, jako przyczyniające się do psucia działań. Nie ma w nich nic ze sztuki epistolarnej, prócz zabiegów formalnych. Autorom często naprawdę się wydaje, że ten styl jest właściwy, zgodny z prawem i grzeczny.
piątek, 01 czerwca 2012
Kolej miejska miedzy Grochowem (Kamionkiem) i Pragą (Szmulowizną) dziś urosła
Dziś uruchomiono linię kolejową do nowej podziemnej stacji końcowej Lotnisko Chopina, a wraz z nią linia S1 została tam przedłużona i utworzona czwarta linia S3. Powstała też trasa Kolei Mazowieckich (dyrekcja koło dworca lokalnego Wschodniego na Skaryszewie-Kamionku) KML. Kilka dni temu uruchomiono dalekobieżną część Dworca Wschodniego po rekonstrukcji, niestety nie całkiem wykończoną. Wcześniej to samo zrobiono ze stacją Stadion oraz dworzec autobusowy Warszawa Wschodnia na placu "Skaryszewskim-Burgundzkim" (nazwy, które bardziej pasują niż twierdzenie, że to jest ulica Lubelska 1. Ani się spotrzegliśmy, a powstał spory system.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl