Wpisy z tagiem: stulecie Grochowa w Warszawie

niedziela, 07 stycznia 2018
Prezydencka rocznicowa wrzuta mostowa
Tak naprawdę to zapewne efekt mojej pracy połączony z wzorcem z czasów awantury o most Północny-Skłodowskiej, gdzie PIS ostro się awanturował żeby utrzymać nazwę prowizoryczną jako ludową (ludzie się przyzwyczaili), czego PO miała nie rozumieć. Były i inne tego typu opinie. Ratusz znów chciał uczcić rok Marii Skłodowskiej-Curie.
poniedziałek, 22 sierpnia 2016
Prelekcja w Promie Saska Kępa (ul. Wersalska) - 18 sierpnia
Takiej sali i tylu ludzi jeszcze nie miałem. Cieszę się, że coraz jest lepiej z zainteresowaniem naszą dzielnicą. Prelekcje z okazji 100-lecia przyłączenia naszych terenów do Warszawy są częścią programu obchodów.
wtorek, 12 lipca 2016
„Francuzi, Polacy,Germanie – zawrzyjcie święte przymierze”, czyli konstytucja Europy z Grochowa....
Takie hasło rozbrzmiało w czasie spektaklu, który został zorganizowany przez Związek Artystów Scen Polskich w chwili zakończenia szczytu NATO w Warszawie, czyli 9 lipca 2016 r. na podstawie tekstu konstytucji dla Europy napisanej przez Wojciecha Jastrzębowskiego w 1831 r., między bitwami powstania listopadowego. Opublikowany został we fragmentach w Merkurym (Dziennik polityczny, handlowy i literacki ) 21 marca 1831 r. pod tytułem Projekt do Konstytucji Europejskiej, czyli przymierza wiecznego między narodami. Tekst ten ciągle jest mało znany, podobnie jak osoba autora, który przecież miał i inne osiągnięcia. Tym bardziej miało wielkie znaczenie to widowisko, a także jego miejsce – park Agrykola – u stóp Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, czyli 100 m od pomnika Sobieskiego i szkoły podchorążych w Łazienkach, gdzie powstanie 1831 r. się rozpoczęło. Celowo miało też to być niedaleko Stadionu Narodowego, gdzie odbywał się szczyt NATO z udziałem przewodniczącego Unii Europejskiej – Polaka Donalda Tuska.
poniedziałek, 18 maja 2015
PRAGnienie czytaniA wkoło słowa na pięć liter
Biblioteka i to pod wysokim patronatem zachęciła do czytania tekstów historycznych, lekceważąc teksty historyczne varsavianistów, w tym tych na tutejszym blogu. Jest to naprawdę przerażające, bo przecież promuje się kłamstwa w majestacie instytucji które powinny dbać o jakość, prawdę i porządek. Instytucje te zlekceważyły po raz kolejny wszystko, co na temat historii nazw w dzielnicy wiadomo. Wymyślono jeszcze w jaki jeszcze „dowcipny” sposób ludziom wbijać słowo Praga.
niedziela, 17 sierpnia 2014
Stolica: Tu rodzi się nowe miasto
Jeden z moich młodych współpracowników (zresztą z Pragi prawdziwej) z oburzeniem pokazał mi wywiad Stolicy z Wiesławem Łagodzińskim o powyższym tytule. Powiedział dosłownie: zobacz jakie bzdury! Przeczytałem z dużą przykrością. Przyznam, że i mnie zatkało: w piśmie, o którego sukces się starałem takie coś. Otóż na pytanie redaktor naczelnej Ewy Kielak-Ciemniewskiej „Ta dawna Praga to obecna Praga-Północ, czy Praga-Południe Łagodziński odpowiada: Głównie Praga-Południe.
sobota, 22 stycznia 2011
Rok 2016: 100 lat od przyłączenia Grochowa do Warszawy (nie do Pragi).
Oczywiście dotyczy to obszaru większości obszaru dzielnicy administracyjnej zwanej dziś niemądrze Pragą Pd. (tylko Kamionek był do 1951 roku połową przedwojennej dzielnicy Praga Pd., która była połową Pragi...). Należy przypomnieć tę datę w kontekście naszej akcji - zwalczającej idiotyzm wynikający z niewiedzy itp. Do tego roku warto przeprowadzić zakończenie istnienia nazwy Praga Pd., jako deformującej w tym zakresie historię rejonu i niezgodnej z zasadami nazewnictwa warszawskiego. {version francaise}: Naturellement il s'agit de majoriote de surface de l'arrondissement dit pat trop sagement Praga Pd. [Praga sud](seulement le quartier de Kamionek etait jusqu'a 1951 la moitie d'ancien arrondissement Praga pd. qui, lui meme etait la moitie de Praga). Il faut souvenir cette date dans le contexte de notre action contre idiotisme fait par l'ignorance etc. Jusqu'a cette date il faudrait finir l'existence du nom Praga Pd. comme deformant l'hitoire de la region et sans conformite avec les regles des donner les noms a Varsovie.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl