Wpisy z tagiem: skm

piątek, 01 czerwca 2012
Kolej miejska miedzy Grochowem (Kamionkiem) i Pragą (Szmulowizną) dziś urosła
Dziś uruchomiono linię kolejową do nowej podziemnej stacji końcowej Lotnisko Chopina, a wraz z nią linia S1 została tam przedłużona i utworzona czwarta linia S3. Powstała też trasa Kolei Mazowieckich (dyrekcja koło dworca lokalnego Wschodniego na Skaryszewie-Kamionku) KML. Kilka dni temu uruchomiono dalekobieżną część Dworca Wschodniego po rekonstrukcji, niestety nie całkiem wykończoną. Wcześniej to samo zrobiono ze stacją Stadion oraz dworzec autobusowy Warszawa Wschodnia na placu "Skaryszewskim-Burgundzkim" (nazwy, które bardziej pasują niż twierdzenie, że to jest ulica Lubelska 1. Ani się spotrzegliśmy, a powstał spory system.
sobota, 10 marca 2012
Konsultacje w sprawie komunikacji dotyczą też Grochowa-nie-Pragi-Pd.
Trwają konsultacje w sprawie transportu województwa. Podstawą jest: Studium rozwoju i modernizacji technologicznej transportu szynowego na Mazowszu w kontekście polityki transportowej Województwa Mazowieckiego. http://www.mbpr.pl/user_uploads/image/PRAWE_MENU/program-%20szynowy/srts.pdf
sobota, 09 lipca 2011
Wystawa o Grochowie w Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska mieści się, jak wiadomo przy drodze na Grochów, u wylotu mostu Poniatowskiego. Ma to swoją wymowę... Mija właśnie 180 lat od bitwy, która odcisnęła trwałe piętno na historii Polski. Niestety, przedwojenne działania dla jej upamiętnienia, podjęte w okolicy jej stulecia zostały brutalnie przerwane przez wojnę. W czasie późniejszego ustroju zniknęła nazwa okręgu Grochów zastąpiona przez wygibasy z Pragami Pd. (przypominam, że obecna jest już czwarta). Upamiętnienia były bardzo słabe. Tak ze strony harcerzy, jak też kolei, która ma swoje zakłady eksploatacyjne tam: stacja techniczna nazywała się Grochów od przedwojny, podobnie jak zajezdnia pociągów elektrycznych (lokomotywownia, „elektrowozownia”). Po wybudowaniu dla niej nowej hali w starej zainstalowała się Lokomotywownia Olszynka Grochowska dla lokomotyw elektrycznych. Dzięki temu nazwy Grochów i Olszynka Grochowska były i są obwożone po Polsce i Europie. Osobiście wykonywałem z kolegami aluminiowy szablon z tą nazwą.
piątek, 08 października 2010
Nadużyć grochowskich-nie-prasko-pd. ciąg dalszy. Identyfikacja problemów.
Pisząc o rzekomym projekcie Starzyńskiego trasy „Tysiąclecia” omówiłem pochodzenie tego mitu, rozbudowanego do planowania obwodnicy tą trasą. Pisałem też o południowej kolejowej linii obwodowej z okolic Emilianowa przez Białowieską/Rembertowską ku Saskiej Kępie i Rakowcowi. Z dworca Wschodniego do Zachodniego. Teraz warto dodać, że koncepcja obwodnicy drogowej była naszkicowana koło roku 1930. Na „schemacie rozwoju Warszawy” widoczna jest taka obwodnica w okolicach okręgu o promieniu 5 km od centrum miasta. Praga prawdziwa (muszę to dodawać ze względu na obowiązujące błędne nazewnictwo) jest wtedy jedynym obszarem zabudowy miejskiej, a Saska Kępa i Grochów są w trakcie i planowana rozwoju. Okazuje się, że śladem po tym projekcie jest nadzwyczajna szerokość ciągu ulic Poligonowa-Grenadierów-Podskarbińska, gdyż obwodnica (wg szkicu!!!) miała przekraczać tereny kolejowe w najwęższym miejscu. Pozostały przebieg na terenie Grochów-nie-Pragi-Pd. był słabo zabudowany. Taka obwodnica nie wchodziła w kolizję z planowanym później lotniskiem na Gocławiu (miało być ono także komunikacyjne – takie wtedy parametry wystarczały).
wtorek, 21 września 2010
Wybory samorządowe a Grochów-nie-Praga-Pd. [pydy]
Wczorajsze rozpoczęcie przez Państwowaą Komisję Wyborczą kampanii wyborczej do samorządów obliguje mnie do poświęcenia tego felietonu temu tematowi. Wśród lepszych i gorszych zjawisk na Grochowie-nie-Pradze-Pd. jest kilka, które wymagają szczególnego tępienia. Wybory są ku temu okazją, choć oczywiście trudno je przeceniać, jako że wielu biorących w nich udział niekonicznie musi rozumieć wszystkie ich aspekty. Trzeba jednak szczególnie zrócić uwagę na poziom kandydatów na radnych i stanowiska. Zbyt często okazuje się, że ładnie napisane ulotki zamieniają się w instrumentalne traktowanie wyborców później. Pododbnie manipuluje się wymogami prawnymi, które służą jedynie do przepchnięcia swoich pomysłów. Niekoniecznie najlepszych. Tymczasowych zarządców trzeba kontrolować! Poza tym warto zobaczyć i dołączyć: http://www.facebook.com/pages/edit/?id=159904917359149&sk=basic#!/pages/Grochow-nie-Praga-Pd-Praga-nie-Praga-Pn/159904917359149
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl