Kategorie: Wszystkie | Edukacja | Regionalne
RSS
sobota, 20 lipca 2013
Ulica płk. Tadeusza Rolskiego
Nastąpił zbieg ciekawych okoliczności: konieczność zmiany nazwy odciętego odcinka gocławskiego ulicy Międzyborskiej oraz wiadomość o tym, że bardzo ważny w historii lotnictwa II wojny światowej płk. Tadeusz Rolski mieszkał w naszej dzielnicy aż do śmierci. Trzecią jest to, że na Gocławiu nadaje się nazwy związane z lotnictwem, dla upamiętnienia lotniska tu kiedyś istniejącego, a czwartą – niedaleko nadano nazwę Stanisława Skalskiego – stałego towarzysza broni i podwładnego Tadeusza Rolskiego. Miał lecieć samolotem gen. Sikorskiego.
piątek, 12 lipca 2013
Grochów ciągle przyprażany nieprawdą
Przyznam, że po latach rozpowszechniania prawdziwej wiedzy na temat Grochowa nie spodziewałem się, że jeszcze władze i działacze będą ją ignorować. Tyle przecież frazesów na temat prawdy i służby obywatelom potrafią wypowiadać, jednocześnie wskazując tych innych co są skrajnie niedobrzy, bo nie z tej opcji.
czwartek, 04 lipca 2013
Skaryszew-Kamion – nasz ojciec i matka jurydyka...
Niedawno, w czasie święta ulicy Skaryszewskiej miałem przyjemność zwiedzić tereny Skaryszewa, który historia potraktowała okrutnie – prawie całkowicie zacierając jego ślady. Prowadząc studia nad historią dzielnicy Grochów-nie-Praga-Pd. (tak, niestety trzeba pisać wobec, aby nie rozpowszechniać nieprawdy) doszedłem do wniosku bardzo ciekawego. Otóż jurydyka Skaryszew-Kamion była faktycznie ojcem (i matką) naszej strefy miasta. Nawet prawa miejskie miasteczko Skaryszew na gruntach wsi Kamion otrzymało siedem lat wcześniej niż Praga – w 1641 r. Kariera nazwy Praga wynikła m. in. z jej centralnego położenia na wprost ówczesnej Warszawy – na przedmościu prawobrzeżnym. Faktycznie to wyznaczyło pierwszy podział na północną i południową część przedmościa prawobrzeżnego.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl