Kategorie: Wszystkie | Edukacja | Regionalne
RSS
piątek, 22 lipca 2011
Pismo w sprawie nazwy Młoda Praga, którą się usiłuje wprowadzić na Gocławiu
Jak już było o tym, nowe osiedle na miejscu zburzonego centrum optyki ma się nazywać Młoda Praga. jest to kolejne przyprażanie Grochowa-nie-Pragi-Pd. nieprawdą. Napisaliśmy więc pismo jak niżej. Jest to sprawa, która pokazuje jakie są skutki nazywania naszej dzielnicy Pragą Południe.
środa, 20 lipca 2011
Okręgi czy komisariaty i skąd się to wzięło?
Nikt się tym dotychczas nie zajął, a różni autorzy w tym naukowcy, powtarzali wersję wywodzącą się z tabliczek policyjnych, które tu i tam można jeszcze spotkać, jeśli ktoś je zachował, mimo upowszechniania Miejskiego Systemu Informacyjnego. Tabliczki były na ogół bardzo porządne: emaliowane, z numerem hipotecznym. Przetrwały komunę, ale uległy MSI. Spowodowały one odwrócenie uwagi od dokumentów. Dopiero Piotr Kamiński (reprinty) opublikowała na swoim planie przedwojennej Warszawy strony z Rocznika statystycznego Warszawy z 1939 r., gdzie pisze się o okręgach, a nie o żadnych komisariatach policji. Grochów był dzielnicą (okręgiem) 17. - obsługiwanym przez XVII komisariat policji państwowej i XVII obwód MO.
sobota, 09 lipca 2011
Wystawa o Grochowie w Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska mieści się, jak wiadomo przy drodze na Grochów, u wylotu mostu Poniatowskiego. Ma to swoją wymowę... Mija właśnie 180 lat od bitwy, która odcisnęła trwałe piętno na historii Polski. Niestety, przedwojenne działania dla jej upamiętnienia, podjęte w okolicy jej stulecia zostały brutalnie przerwane przez wojnę. W czasie późniejszego ustroju zniknęła nazwa okręgu Grochów zastąpiona przez wygibasy z Pragami Pd. (przypominam, że obecna jest już czwarta). Upamiętnienia były bardzo słabe. Tak ze strony harcerzy, jak też kolei, która ma swoje zakłady eksploatacyjne tam: stacja techniczna nazywała się Grochów od przedwojny, podobnie jak zajezdnia pociągów elektrycznych (lokomotywownia, „elektrowozownia”). Po wybudowaniu dla niej nowej hali w starej zainstalowała się Lokomotywownia Olszynka Grochowska dla lokomotyw elektrycznych. Dzięki temu nazwy Grochów i Olszynka Grochowska były i są obwożone po Polsce i Europie. Osobiście wykonywałem z kolegami aluminiowy szablon z tą nazwą.
Archiwum
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl