Kategorie: Wszystkie | Edukacja | Regionalne
RSS
wtorek, 30 kwietnia 2013
Kak zvat'
A wzięło się ich pięć, a nawet sześć. Prelekcję w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym na Solcu na ten temat miałem, jak zapowiedziałem. Pięknie widać stamtąd naszą Saską Kępę. Przy okazji doszedłem do ciekawych wniosków: od samego początku jedna z dzielnic powinna się nazywać Praga, ale żadnych Prag Pd. być nie powinno NIGDY. Nigdy!!!! To co dziś niektórzy tak hołubią jest po prostu owocem carskiej jeszcze biurokracji, a może nieświadomie popełnionego błędu.
piątek, 26 kwietnia 2013
Komunikacyjne projekty „nagocławskie” w Warszawie to wizje?
Znów opublikowano w prasie jak to ciężki wybór ma Miasto między dwoma wariantami przebiegu linii tramwajowej jakie rozważono w studium. Udano znów, że innego wariantu nie ma, mimo że go publikowałem ja, ale przecież i Tramwaje Warszawskie. Okazało się też, że po raz kolejny przejścia między stacjami metra i kolei aglomeracyjnej w węźle Stadion Narodowy są niemożliwe do zrobienia, bo są za drogie. Tak jak to jest w centrum od wielu lat. Za większe pieniądze zbudowano za to dwa razy za dużą stację wynikającą ze złego projektu III linii metra, co też wykazałem. I to wszystko wśród MILIARDOWYCH kosztów metra, które łatwiej jest zrobić, niż system skm!!!!!
czwartek, 11 kwietnia 2013
Grochowska ferma żydowska w Kici Koci
Kicia Kocia osiągnęła szczyty: tylu ludzi się zwaliło na spotkanie dotyczące ćwiczebnego gospodarstwa rolnego na Witolinie. Istniało ono w okresie międzywojennym – aż do 1940 r.! Wiadomości na ten temat wyszukały dwie autorki. Niby wiedziałem, że coś takiego było, ale wzmianka na ten temat w Korzeniach Miasta Kasprzyckiego jest naprawdę powierzchowna. Dopiero teraz mieliśmy okazję zobaczyć zdjęcia stamtąd i dowiedzieć się więcej na temat ludzi i atmosfery tam panującej. Gospodarstwo powstało w 1919 r., a więc na początku niepodległości, zamiast planowanego pierwotnie cmentarza żydowskiego, z którego zrezygnowano wobec zmniejszenia się ilości Żydów w Warszawie. Było założone przez żydowskich działaczy, którzy na początku nawet nie bardzo mieli pojęcie o rolnictwie. Miało jednak służyć przygotowywaniu, w 1,5 rocznych turnusach Żydów z różnych stron Polski do wyjazdu doi Palestyny.
niedziela, 07 kwietnia 2013
Premiera filmu dokumentalnego Początek
... miała miejsce dziś w TVPInfo. Chodzi o początek okupacji Warszawy. Okazuje się, że znaczna część materiału przedstawiała Grochów: ulicę Grochowską, kościół na placu Szembeka i Kamionek...
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl