Kategorie: Wszystkie | Edukacja | Regionalne
RSS
środa, 28 grudnia 2011
Moja matka...
27 grudnia 2011 r. zmarła por. rez. redaktor Hanna Teresa Wodzicka z domu Wustinger ur. 26 marca 1927 w Warszawie, gdzie mieszkała na Ochocie, Żoliborzu, Muranowie, Sielcach i Grochowie Msza św. 25 stycznia 2012 r. g. 18.00, w kościele na pl. Szembeka - pomniku bitwy grochowskiej.
wtorek, 20 grudnia 2011
Most Północny czyli Marii Skłodowskiej-Curie.
Przed paru dniami mieliśmy okazję obserwować zadziwiające sceny przy okazji nadawania nazwy oficjalnej mostowi łączącemu Młociny z Tarchominem, projektowo nazywanego Północnym. Dostojna nazwa Marii Skłodowskiej-Curie (most Skłodowskiej po prostu) została zaatakowana przez część opozycji dlatego, że „ludzie w głosowaniu” (gdzieś – w internecie, na ulicy itp.) chcą, żeby została nazwa Północny. Byłą to kolejna okazja, aby powiedzieć, że wybrana władza jest „głupia i ma wszy”. Po raz kolejny została zmarnowana energia opozycji, która powinna być wykorzystana do kontroli tej władzy, co jest niezbędne dla prawidłowego jej funkcjonowania. Także zmarnowano okazję do zaproponowania nazwy innej niż Północny. Ja też nie byłem za nazwą Skłodowskiej, ale jest ona na pewno lepsza niż Północny. Zgadzam się też z trybem jej nadania. Dotyczy to w jakiejś mierze otoczenia całej dzielnicy prawobrzeżnej, bo przecież jest to most następny – na północ od mostu Grota-Roweckiego, który jest granicą Pragi-Grochowa. Problemy tego typu dotykają całej Warszawy i naszej dzielnicy też. Wynikają one z tego, że nazwy projektowe, albo zwyczajowe są przyjmowane przez ludność do eksploatacji. Dziś już dawno nazwy nie są nadawane na podstawie zwyczajów czy położenia, jak to miało miejsce dawniej, gdy miasta były małe i nie było systemu nazewniczego, ani numeracyjnego.
środa, 14 grudnia 2011
Co to jest Gocławek, trudne pytanie?
Jak pamiętamy, swego czasu nam wmawiano, że Grochów nie jest nazwą dominującą na terenie tej dzielnicy. Jedną z przyczyn jest opieranie się na powierzchownej wiedzy, często na przekonaniu ulicy. Zupełnie bezkrytycznie są instalowane w Wikipedii i gdzie indziej informacje mające ludziom sugerować, że przepisy są źródłem prawa, zasad języka, a także wiedzy (czyli niewiedzy) historycznej. Wychodzi też na to kolejny raz, że nazwa Grochów pada ofiarą swoistej agresji z dwóch stron, ze strony dzielnic mniejszych - Praga i Gocławek! Dzieje się tak także za sprawą zaniechania powtarzania nazwy Grochów na planach: o ile inne dzielnice funkcjonalne mogą być określane jednokrotnym napisem, to obszar Grochowa na to nie pozwala
poniedziałek, 12 grudnia 2011
Grochów Wielki czyli II i Grochów Mały czyli I
Niewłaściwe nazewnictwo na Grochowie wielokrotnie wskazywaliśmy. Dziwi to tym bardziej, że materiały na ten temat są dostępne i to nie tylko na niniejszym blogu. Pisząc tu kolejne teksty mogę odnajduję pełno informacji, które nie doczekały się starannego opracowania. Ułatwia mi to fakt, że jestem dochodzeniowcem oraz specjalista eksploatacji. Systemy nazewnicze, oznakowań są niezbędne w eksploatacji jakichkolwiek układów. To one pozwalają na przekazywanie zainteresowanym informacji niezbędnej w czasie użytkowania i technicznego obsługiwania. Wadliwe nazewnictwo i oznakowanie budzą wiele chaosu i tworzą wręcz oddziały obrońców nieprawdy. Dobrze to znamy. Korzystając z dostępnych materiałów, własnych nóg i roweru dokonałem inwentaryzacji miejsc związanych z bitwą, która przecież rozgrywała się na terenie obecnej dzielnicy, a szczególnie w okolicach drogi Grochowskiej, czyli dzisiejszej ulicy o tej nazwie. Jeżdżąc tędy tramwajem, czy samochodem możemy to robić świadomie.
wtorek, 06 grudnia 2011
Herb Takijakobok.
Upieranie się, że Grochów to Praga ma jeszcze jeden aspekt: wmawianie ludowi, że dzielnica ma herb Takijakobok. Herb ten należy się bez dyskusji Pradze-nie-Pradze.Pn, bo to ona jest spadkobierczynią miasteczka Praga, któremu król Władysław IV (stąd przecież imię Liceum) nadał prawa miejskie. Tenże herb też nadał – pełen symboli związanych z miasteczkiem oraz jego właścicielem, biskupem kamienieckim. Wtedy był nim Michał Działyński herbu Ogończyk tam też umieszczonego. Kto chciałby się zapoznać z jego historią może sobie poczytać pod linkiem:
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl