Kategorie: Wszystkie | Edukacja | Regionalne
RSS
poniedziałek, 25 listopada 2013
Ulica Tadeusza Rolskiego krok dalej
Spieszę powiadomić, że otrzymaliśmy pismo z Ratusza w sprawie propozycji nadania nazwy części ulicy Międzyborskiej imienia Tadeusza Rolskiego. Nie będę powtarzał jego treści gdyż je publikuję. Dobrze, że nazwa została przyjęta do realizacji. Mam nadzieję też, że będzie to na Gocławiu, części naszej dzielnicy poświęconej lotnictwu. Trzeba pamiętać, że Pułkownik mieszkał w naszej dzielnicy na Grochowie, gdzie też jest ulica Przeworska poświęcona jego miastu rodzinnemu.
piątek, 15 listopada 2013
Nasze autobusy w obliczu modernizacji ulicy Poligonowej (+ Białoszewskiego).
W związku z zakończeniem modernizacji ulicy Poligonowej Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił dwa warianty zmiany układu linii w naszej dzielnicy. Warto sobie je naszkicować, żeby zauważyć ich nadmierne zygzakowanie. Wariant pierwszy dotyczy linii 135 skierowanej na Gocław oraz zastąpienia jej w kierunku Stacji Olszynka Grochowska przez linię 168. Linia 311 byłaby zlikwidowana. Drugi to – przeprowadzenie linii 135 przez ul. Jeziorańskiego i Poligonową. Oba warianty grzeszą tym, że zostaje naruszona linia 135, przy jednoczesnym pogorszeniu właściwej komunikacji Grochowa południowego z Pragą (nie Pn.). Linia ta powinna raczej być wyprowadzona z Ostrobramskiej, aby nie uczestniczyć w korkach tam, co narusza rozkład. Możliwy przebieg: Grenadierów > Białowieska > Łukowska > Zamieniecka.
czwartek, 14 listopada 2013
Alarm dla Warszawy wschodniej
Wczoraj byłem na sesji rady dzielnicy Targówek w sprawie tzw. Trasy Świętokrzyskiej, a raczej pozostałości po niej. Dziś dowiedział się, że o 18.00 jest w Muzeum Historycznym wykład pt. Międzywojenne planowanie miasta to zjawisko prowadzone na wielką skalę, realizowane z wykorzystaniem małoskalowych planów. Na sesji wczorajszej o żadnym planowaniu nie było mowy. Dyrektorka inwestycji miejskich wręcz odpierała zarzuty o fragmentaryczności projektowania opowiadając o tym, że wszystkie odcinki trasy były projektowane razem, a także długo.
sobota, 09 listopada 2013
Nazwy lokalne
Wielokrotnie spotykałem się z tym, że wobec długotrwałego istnienia bałaganu nazewniczego nas obszarze miasta Warszawy , mylone są poziomy nazewnicze. M. in. lokalne nazwy kawałków większych dzielnic, są uważane za równorzędne z nazwami głównymi. Dzieje się tak z takimi nazwami jak Witolin na Grochowie Małym, fałszywie określonym jako MSI Gocławek. Podobnie Michałów na Szmulowiźnie próbowano wyodrębnić z niej samej. Nazwy tego typu powstawały w warunkach specyficznych i były to często nazwy odimienne. Nazwa Gocławek została tak zdeformowana, że obecnie naprawdę niezbyt wiadomo, jak jest naprawdę.
niedziela, 03 listopada 2013
Obchody 100 lat Grochowa w Warszawie bez konsultacji z nami!
Dopiero 3 listopada przeczytałem pisma (z 5 i 9 września) opublikowane, przez radnego Marka Borkowskiego na profilu fb poświęconym 100-leciu przyłączenia do Warszawy terenów dzielnicy Grochów-nie-Praga-Pd. Z jednej strony należy sikę cieszyć, że podjął moją (naszą) inicjatywę, a z drugiej martwić ze względu na widoczne obchodzenie głównych tematów, od których się zaczęło i na które jest ten profil, a więc: - zmiana nazwy dzielnicy - przywrócenie herbu na bazie burgundzkiego herbu Kamiona - zmiana nazw obszarów informacyjnych Grochów na Grochów Wielki i Gocławek na Grochów Mały.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl