Kategorie: Wszystkie | Edukacja | Regionalne
RSS
wtorek, 27 listopada 2012
"Sukces": Trasa Świętokrzyska
Wczoraj ogłoszono kolejny sukces! Oto ma być budowana Trasa Świętokrzyska i to wg projektu takiego jak jest, bez uwzględniania uwag zasadniczych, także moich. Oznacza to, że ZEZWOLENIE NA REALIZACJĘ INWESTYCJI DROGOWEJ ma być wydane wkrótce. Co ma być w tym zezwoleniu? Skąd ono się bierze? Czy może ignorować sprawy zasadnicze? Co wynikło w tej sprawie z konsultacji społecznych i działań ekspertów?
wtorek, 20 listopada 2012
Nazwy sądów warszawskich
Pismo o poniższej treści być może skłoni do naprawy na razie tego kawałka rzeczywistości Warszawy wschodniej: Niniejszym oficjalnie zwracam uwagę na konieczność zmian nazw sądów warszawskich, szczególnie wobec planowanego przeniesienia sądu dla Warszawy prawobrzeżnej (Warszawa Praga) rzeczywiście na teren, którego dotyczy, który jednak Pragą nie jest. Podobnie nieprawdziwe jest utrzymanie nazwy sądu okręgowego dla Warszawy.
sobota, 17 listopada 2012
Zachęcam do przeczytania i konsultacji w sprawie konsultacji miejskich
Na blogu Eksploatyka i Terotechnika zamieściłem tekst dotyczący centrum Warszawy i związku jego stanu ze stanem, Pragi (środkowego przedmościa). Link podaję poniżej:
środa, 14 listopada 2012
Trasa Świętokrzyska, a Michałów i... Kamionek z Grochowem
Nie miałem czasu analizować projektu Trasy Świętokrzyskiej przez Pragę i wierzyłem znów, że jest on robiony z głową. Aż tu nagle dowiedziałem się (Gazeta tak napisała): „Dziwny protest ze Szmulek. Co z Trasą Świętokrzyską? Albo Praga ma pozostać zaściankiem Warszawy, albo sprzeciwiający się budowie prawobrzeżnego odcinka Trasy Świętokrzyskiej mieszkańcy Szmulek zrozumieją, że swoim protestem tylko szkodzą swojej dzielnicy.”
poniedziałek, 12 listopada 2012
Ulica Poligonowa, czyli studium nieprawidłowości cz. II
Skąd była nazwa ul. Lubaszowskiej. Wydaje się, że chodzi o wieś Lubaszowa reklamującej się dziś jako najpiękniejsza miejscowość w Polsce. Czemu była tu ta nazwa projektowana? Być może ludzie stamtąd tu byli? W każdym razie >wioska Lubaszowa należy do najstarszych osad Małopolski. Ślady osadnictwa na tutejszym terenie odkrywają archeologowie od czasów epoki kamiennej, poprzez okres rzymski i wczesnośredniowieczny. Za Bolesława Chrobrego powstała w Lubaszowej „stróżka” czyli gródek, strzegący handlowego szlaku węgierskiego prowadzącego przez Biecz do Bardiejowa. Dziś pozostała po nim jedynie legenda topograficzna. Wzgórze, na którym stał ogródek do dziś nosi nazwę „Zamek”, a część jego podnóża „Podwale”<. Pewną rolę w jej historii odegrała Judyta, wdowa po Władysławie Hermanie, związanym, jak nasz Kamionek - z Płockiem.
czwartek, 08 listopada 2012
Ulica Poligonowa, czyli studium nieprawidłowości cz. I
Ostatnio dowiedzieliśmy się z mediów różnych, że trwa budowa jakiejś ul. Nowopoligonowej, przy której jedna pani uratowała drzewo przed wycięciem. Wydało mi się aż, że numeracja domów jakoś tam nie w porządku i nazwy takiej używa się na określenie przedłużenia Poligonowej od strony początku numeracji, czyli numeru 1 i 2. Nic z tych rzeczy. Po prostu ulica nie miała wygodnego przelotu między Kompasową a Nowaka-Jeziorańskiego (była wręcz zamknięta) i po prostu trzeba ją było udrożnić, budując odpowiednią strukturę ulicy jezdnie, chodniki odpowiednio kształtując.
poniedziałek, 05 listopada 2012
Znaleziono na Pradze Północ, czyli gdzie?
Odwiedziłem Muzeum Archeologiczne w Arsenale szukając informacji na temat prawobrzeża Warszawy. Istotnie: okazuje się, że widły Narwi i Wisły aż do naszych terenów od "zawsze" były terenem osadnictwa i wszelkich kultur.
piątek, 02 listopada 2012
Tramwaj Nowa Praga-Michałów-Kamionek-Grochów-Gocław (Gocław-Grochów-Kamionek-Michałów-Nowa Praga) cz. III, ostatnia
Oczywiście linie zostaną ustanowione na części z nich. Pozostałe mogą służyć za pomocnicze (awarie, okazje specjalne). Warto, by te rzeczy były rozważane, aby wiedzieć po co się buduje taką trasę. Liczne przesiadki mnożą powstające relacje. Relacje te mogą powstać także przy wariancie przez Międzynarodową, jeśli będzie on przedłużony przez Pragę, ale będą miały wtedy inne znaczenie. Warto pamiętać, że linię tramwajową czy metra buduje się także dla przyszłego rozwoju miasta i wszystko to musi być rozważone.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl