Kategorie: Wszystkie | Edukacja | Regionalne
RSS
niedziela, 26 stycznia 2014
Kijowska michałowska: też się tak nie da, bo niedobra kolej?
Udało się wreszcie naszkicować projekt układu komunikacyjnego w okolicy Michałowa. Na poprzedni szkic nałożyłem najlepszą wersję jaka wychodzi z rozważań systemowych. Otóż korzyści są bardzo poważne. Nie trzeba wciskać rynny Kijowskiej w torowisko, ani też nie trzeba przekładać nawet projektów na Utracie. Przy dobrym projekcie nawet istniejące budynki nie będą zawadzone. Także nie będzie to przeszkadzać tworzeniu prawidłowej sieci tramwajowej, którą będzie mogła mieć charakter tramwaju pospiesznego na sporych odcinkach Będzie też miała wygodne przesiadki na wszystkie linie kolei aglomeracyjnej. Należy koniecznie zbudować stację na wprost ulicy Terespolskiej!
piątek, 24 stycznia 2014
Tramwaj w Warszawie według Firmy (skrót)
Pokazano po raz kolejny wyniki studium tramwajowego dokonanego za 180 tysięcy zł (na 165 stronach) przez światowego lidera. Od razu widać (po cenie) zakres tego studium. Nie dziwią w tym kontekście wyniki. Przypadkowo po prostu zatwierdzone zostały te projekty, które są i to często od dawnych czasów. Nikt ich nie poddawał przez lata krytyce i sobie żyją dalej. Jak widać nawet to, że piszę na ten temat wiele nie powoduje żadnej reakcji. Nawet nie ma z kim rozmawiać, bo przecież propozycje uczestniczenia w spędach zwanych konsultacjami to rzecz niepoważna dla eksperta. Zawsze go tam zakraczą obiegowymi ogólnikami lub nie dopuszczą do głosu.(...)
środa, 22 stycznia 2014
Demolowanie dzielnicy wokół dworca Wschodniego...
Jednego dnia otrzymałem dwa przykłady jak się projektuje część śródmiejską Warszawy w okolicach Dworca Wschodniego. Dzielnicę przy głównym jej dworcu. Bo to Dworzec Wschodni jest tym, gdzie zaczyna i kończy większość pociągów z i do Warszawy. Nawet te paryskie, nie mówiąc już o berlińskich. To właśnie na pętli w lasku Olszynka Grochowska są odwracane przed jazdą w drugą stronę.
piątek, 17 stycznia 2014
Warunkowa zawrotka głowy czyli redakcja w komunikacji
Od kilku lat Zarząd Transportu Miejskiego propaguje w Warszawie określenie przystanek warunkowy, które jest oczywistym prowincjonalizmem. Nie można go uznać za poprawny neologizm w języku ogólnopolskim, bo jest to przykład nieporadności logicznej. Wobec tego, że ZTM czyni spore działania w kierunku prawidłowości nazewnictwa dziwi, że tu akurat dobre wyrażenie na żądanie wypiera do nawiasu.
piątek, 10 stycznia 2014
Średnia ważona a park Znicza
Co jakiś czas słyszę, że moje zdanie, że park Znicza (Górki Grochowskie) został zdewastowany w czasie rewitalizacji za 5,5 mln zł. to jest tylko jedno ze zdań, które są podzielone. Otóż zdania zwykle są różne, ale ich waga jest inna. Nie można twierdzić, że ludzie, którzy się nie znają na ogrodnictwie i historii, co oznacza, że lekceważą argumenty z tego zakresu, mają te same walory, co ci, którzy motywują swoje zdanie argumentami z szerokiego zakresu. Otóż w morderczym zapędzie wielu ludzi słabych z matematyki, a pod ich wpływem i inni, usiłuje rządzić metodą „demokratyczną”, czyli szukając jakiegoś tłumu, co ich poprze. Wielokrotnie zwracałem uwagę , że eksploatacja głosowaniowa jest po prostu nieprofesjonalna. „Aby tylko się nikt nie czepiał, bo głosowanie było i jest demokratycznie”. I są jakieś „kwity”. Zamiast wykazywać się wiedzą, pokazuje się papiery wymienione w jakiejś procedurze.
środa, 08 stycznia 2014
Fantasmagorie okołogocławskie...
System bezsystemowy projektowania miasta Warszawy, a dzielnicy prawobrzeżnej w szczególności przynosi kolejne efekty, czyli napuszczanie na siebie poszczególnych grupek. Jest to oczywiście łatwe wobec braku współpracy między dzielnicami. Stara to rzymska zasada: divide et impera (dziel i rządź). Oczywiście u nas jest ona zmodernizowana: muszą być zachowane podkładki świadczące o konsultacjach i w ogóle wszelkie pozory dialogu. Najlepiej jak jest jakaś komisja. Musi być też studium i to z obrazkami na komputerze zrobionymi. One świetnie dzielą i pozwalają rządzić: ci z Targówka chcą coś tam, ci z Saskiej Kępy się sprzeciwiają wszystkiemu, a ci z Gocławia coś tam. Po środku jest Michałów i Grochów uważani za nierozumiejących i w ogóle marudnych, których da się zakrzyczeć i spławić.
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl