Kategorie: Wszystkie | Edukacja | Regionalne
RSS
wtorek, 02 kwietnia 2019
LIKWIDACJA SERWISU blox.pl z końcem kwietnia
Blogi będą przeniesione, a alias eksploatyka.pl przełączony.
poniedziałek, 18 marca 2019
Reurbanizacja Skaryszewa w XIX w. a Praga i kolej
Zbierając różne materiały z internetu, nawet tylko z fejsbuka można w końcu dojść do ważnych wniosków. Tym razem można porównać dwa dziewiętnastowieczne plany Pragi. Widać na nich projektowanie i realizację linii kolejowych: petersburskiej i terespolskiej. Widać też reurbanizację Skaryszewa po zniszczeniach napoleońskich i wieloletnim porzuceniu. Widoczny zarys nowych okopów Lubomirskiego pokazuje zasięg ówczesnego miasta, w tym „rozszerzonego Skaryszewa”. Możemy ten zarys łatwo zlokalizować, bo przecież mamy rogatki grochowskie (tu jako moskiewskie) i zarysy ulic takich jak Lubelska.
piątek, 08 marca 2019
Nowy Zespół Nazewnictwa w Ratuszu z Weszpińskim
W tych dniach w Ratuszu powołano nowy Zespół Nazewnictwa Miejskiego pod przewodnictwem dr. Pawła Weszpińskiego - geografa, varsavianisty, pracownika Muzeum Warszawy. W informacji podano, że jest zwolennikiem tradycyjnych nazw, co brzmi dosyć dziwnie, bo przecież naukowiec jest przede wszystkim zwolennikiem ustalania prawdy. Ja pamiętam go jako jednego z redaktorów naukowych pięknego Atlasu Historycznego Warszawy, wydanego przez Muzeum, Miasto i Wojewodę w 1999 r., którego zakup w 2007 r. właściwie zapoczątkował moje prace naukowe prezentowane na tym blogu i na fb. Wtedy też była w Muzeum wielka wystawa planów Warszawy, z której katalog, autorstwa Weszpińskiego jest źródłem sam w sobie.
sobota, 02 marca 2019
Nazwy mostów (przepraw) warszawskich - analiza
Przy okazji wyborów na prezydenta Warszawy zrobiłem taką analizę dla kandydata Jacka Wojciechowicza. Obecny chaos w dziedzinie nazewnictwa wynika z zupełnie niesystemowego podejścia do tematu i decyzji ad hoc. Ta analiza pokazuje, co widać, gdy się spisze wszystkie warunki eksploatacji. Długotrwałe utrzymywanie błędów rodzi następne, jak np. brednie o "kolejowej nitce mostu Gdańskiego". Czas zacząć organizować miasto i w tym względzie.
piątek, 22 lutego 2019
Redaktor Osowski: Trzaskowski w metrze z PRL-u (II)
Optymalny przebieg ma oznaczać zlekceważenie takich dyrdymałów jakie tu wypisuję. Co się tam jakiś ekspercik wymądrza skoro jest niezależny i nie w układzie? Nie liczą się kompetencje. No niestety: optymalizacja musi być obiektywna, a ograniczenia nie mogą służyć do naginania bez potrzeby do stanu istniejącego. Wg słownika to: 1. uzyskanie najlepszych, optymalnych wyników, 2. ekonom. Poszukiwanie za pomocą metod matematycznych najlepszego ze względu na wybrane kryterium (np. koszt) rozwiązania danego zagadnienia gospodarczego, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń. (optymalny: najlepszy, najkorzystniejszy, najbardziej sprzyjający czemuś). Tak naprawdę to jest jedno znaczenie, bo chodzi o ustalanie własności eksploatacyjnych, czyli techniczno-ekonomicznych i to na długi czas. Można powiedzieć – na zawsze, bo system ma działać i za sto lat i potem...
poniedziałek, 11 lutego 2019
Redaktor Osowski: Trzaskowski w metrze z PRL-u (I)
W Gazecie Stołecznej redaktor Osowski zrelacjonował oświadczenie nowej władzy po sesji budżetowej nadając tytuł jak wyżej. Niby mamy się cieszyć, że 12,5 mln zł pójdzie na nową koncepcję III linii metra. Pyta jednak, jak i my dlaczego obstaje się przy fatalnej koncepcji „dokoła Grochowa”, rodem z PRL.
poniedziałek, 28 stycznia 2019
Współmierność części Warszawy a sąd okręgowy na Gocławiu.
W czasie niedawnych wyborów na prezydenta Warszawy, kandydat (i były wiceprezydent) Jacek Wojciechowicz zwracał uwagę na niezwykle konieczne stworzenie wielu miejsc pracy na prawym brzegu. Spowodowało by to współmierne obciążenie ulic, komunikacji miejskiej, a szczególnie przepraw mostowych. Zapobiegłoby to masowemu udawaniu się w korkach rano na zachód, a wieczorem na wschód. Ten niezwykle ważny projekt uwzględniał to, że Warszawa wschodnia stała współmierną wielkościowo i ludnościowo częścią miasta. Polepszyłoby wykorzystanie potencjału eksploatacyjnego wszelkiej infrastruktury. Podróże po aglomeracji byłyby racjonalne. Niestety, ale ten projekt umknął uwadze wyborców, którzy okazali się podatni na propagandę prostą, bez zastanowienia co się za nią kryje.
czwartek, 24 stycznia 2019
Rzekoma odpowiedź na interpelację radnego Pawła Lecha z 13 grudnia....
Po raz kolejny się dowiedziałem jak sztampowo pracują urzędnicy miejscy, ale nie tylko. Radny Warszawy – Paweł Lech otrzymał identyczne biurokratyczne wypociny jak wielokrotnie ja – w różnych sprawach. Ponieważ korespondowałem z Zarządem Dróg Miejskich na temat wadliwości Miejskiego Systemu Informacji rozpoznałem wręcz fragmenty tekstów o jego rzekomej dobroci.
sobota, 12 stycznia 2019
Początek wypierania nazewnictwa historycznego przez zmienne biurokratyczne
Obsesja przykrywania nazewnictwa historycznego biurokratycznym, z jaką mamy do czynienia dziś to rzecz stosunkowo nowa. Wynika ona po prostu z błędów redakcyjnych autorów planów i braku reakcji na to ze strony varsavianistów. Było to około 40 lat temu. Jak do każdego błędu prostaczkowie dorabiają do tego teorię, aby wmawiać, że tak musi być. No nie musi!
sobota, 29 grudnia 2018
Skaryszewski ostaniec nie żyje!
Kolejny warszawski budynek o wartości historycznej poległ. Tym razem to skaryszewska kamienica Zamoyskiego 15. Wydawało się, że przeżyje intensywną zabudowę Skaryszewa przez spółkę Port Praski. Mogła to być ozdoba dzielnicy, nawiązująca do jej historii jak kamienica Wendów na sąsiedniej Pradze. Tam dobudowano do samotnej kamienicy nowoczesny budynek, który na pewno ją wsparł.
niedziela, 23 grudnia 2018
Ulica Mlądzka po remoncie (I)
Półroczną rewitalizację ulicy Mlądzkiej na warszawskim Grochowie Wielkim opisywałem od samego początku, ilustrując to zdjęciami. Teraz mamy podobno rzecz zakończoną, więc widać jaki chaos myślowy kierował projektantami. Jak wiemy, lokalny inspektor nadzoru budowlanego twierdzi, iż wszystko jest zgodnie z zatwierdzeniem z 2015r.
poniedziałek, 17 grudnia 2018
Wsparcie interpelacji radnego Pawła Lecha
Do prezydenta Rafała Trzaskowskiego w tym samym momencie złożyłem też pismo o tematyce nazewniczej. Warto uzupełnić interpelację Radnego i połączyć z tamtym pismem. Trzeba się cieszyć, że coś się dzieje.
środa, 12 grudnia 2018
Do budujących na warszawskim Skaryszewie
Od lat słyszymy o planowanej zabudowie Portu Praskiego i spółce Port Praski. Nareszcie się to dzieje. Powstaje nowa efektowna dzielnica śródmieścia. Nazwa Port Praski jest relatywnie nowa i mniej ważna niż Skaryszew - pierwsze miasteczko prawobrzeża, które uzyskało prawa miejskie, przed Pragą siedem lat. W 1641 r. Nie ma tego na waszej witrynie.
czwartek, 06 grudnia 2018
Przyszedł czas prawdy dla Przyczółka Grochowskiego na Gocławiu
Okazało się, że w związku z tym, że w wyborach samorządowych nie było dość chętnych do pracy w maleńkim okręgu osiedla Przyczółek Grochowski po prostu go ratusz zlikwidował. Pozostała pustka i mieszkańcy nie mają reprezentacji. Powstał problem co zrobić z tą enklawą. Jak już pisałem – osiedle to jest częścią Gocławia. Jego nazwa powstała z powodu dość widowiskowego wciskania się urbanizacji grochowskiej na pola byłej wsi Gocław – aż do kanału i jeziora Gocławskiego. Widać to na planach urzędowych sprzed wojny.
niedziela, 02 grudnia 2018
Do Budimeksu Nieruchomości!
Mamy okazję do kolejnego oprotestowania niewłaściwych nazw wynikających z niewiedzy i braku nadzoru ze strony miasta.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 30
Archiwum
Tagi
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl