Blog > Komentarze do wpisu
Do Budimeksu Nieruchomości!
Mamy okazję do kolejnego oprotestowania niewłaściwych nazw wynikających z niewiedzy i braku nadzoru ze strony miasta.

Szanowni Państwo!

Skonstatowaliśmy, że budowane przez Was osiedle na Grochowie (Wielkim) ma nawiązywać do drukarni im. Rewolucji Październikowej. Zupełnie pomijając to, że teren ten to .teren przedwojennych Centralnych Warsztatów Samochodowych, które weszły potem w skład Państwowych Zakładów Inżynierii. To tu powstała Fabryka Samochodów Osobowych i Półciężarowych.

Obraz może zawierać: drzewo

Tu produkowano słynne samochody CWS, opancerzono Fordy T na potrzeby walk 1920 r.,  Polskie Fiaty 508 oraz karosowano samochody ciężarowe i autobusy, m. in. z Ursusa. Była też stacja obsługi od strony ul. Podskarbińskiej.  Fabryka została zbombardowana w 1939 r. i dlatego na jej miejscu powstała rzeczona drukarnia. Po fabryce została bocznica w jezdni ul. Chodakowskiej (ówczesna Terespolska), która chcielibyśmy zachować. Jest to ważna część historii naszej dzielnicy.

Bocznica

W jezdni ulicy Chodakowskiej (d. Terespolska!), przy Żupniczej zachowała się bocznica PZInż. (CWS). Fot. Rafał Wodzicki

Uważamy za niewłaściwe  skupianie się na drukarni (mimo że pochodzę z rodziny wydawniczej), jak też pomijanie nazwy Grochów i sugerowanie znów, że jest tu jakaś Praga. 

Plac budowy

Tu widać nazwy osiedli zaadaptowany znak drukarni (gryf). W głębi magazyn wzdłuż Żupniczej 'Fot. Rafał Wodzicki

Jest też niewłaściwe, że ul. Terespolska nie będzie przebita do torów kolejowych, gdzie powinna powstać stacja kolei aglomeracyjnej - współpracującej z metrem.

Z poważaniem

@Grochow.Praga

--
(-) Rafał Wodzicki,ekspert eksploatacji, publicysta, varsavianista ========================================= www.rafalwodzicki.prv.pl, http://grochowniepragapd.blox.pl, www.eksploatyka.pl, www.progressforpoland.orgniedziela, 02 grudnia 2018, aph521

Polecane wpisy

(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl