Blog > Komentarze do wpisu
Nazwy stacji metra w dzielnicy Targówek
Jak zauważyłem ciągle trwają debaty nad tym jak nazwać stacje metra na odcinku targóweckim. Jeden chce tak, a inny tak, kombinując wg jakichś niejasnych reguł. Naprawdę jest to przykre widowisko, bo tak naprawdę znów okazuje się, że nikt się nie zajmuje systemem nazw stacji kolejowych na terenie aglomeracji. Taki system zredagowałem swego czasu, ale został on, jak zwykle zlekceważony. Powstało ileś złych nazw i to wg dyletanckich pomysłów, które przewidziałem: zawsze ad hoc. Tak więc tym razem podjąłem jeszcze raz pracę nad opracowaniem systemu nazw – w tym szczególnie dla odcinka wschodniego drugiej linii metra. Oto te nazwy, wraz z uzasadnieniami i uwagami kontekstowymi:

STRZELECKA (musi być zgodna ze stacją kolei aglomeracyjnej tutaj); – uzasadnienie: ulica pod którą idzie metro jest krótka i nadaje się na lokalizator, także stacji kolei aglomeracyjnej na nasypie. (uwaga: projektowany brak stacji Rondo Żaba to idiotyzm; ma wynikać z położenia tej stacji; stacja powinna być dosunięta do wiaduktu, a na Rondzie Żaba stacja musi być).

 Pl. Wileński

Stacja Dworzec Wileński: następna stacja Strzelecka.... Fot. Rafał Wodzicki

TYKOCIŃSKA – uzasadnienie: nazwa krótkiej ulicy od powszechnie znanego miasta Tykocin, która jest adresem charakterystycznej budowli-kościoła.

 

TROCKA – uzasadnienie: nazwa prowizoryczna jest dobra; ulica Trocka jest powszechnie znana

 

ZACISZE – uzasadnienie: taka jest nazwa dzielnicy (po folwarku Zacisze), jednak nazwa stacji aglomeracyjnej MUSI być zmieniona na Elsnerów (Elsnerów-Wilno). Ta sytuacja była przeze mnie przewidziana, ale miasto zlekceważyło jak wszystko! Pomyliło im się ze stacją Zacisze kolejki mareckiej, która była w okolicy.

 

TARGÓWEK-RATUSZ– uzasadnienie: jest to ratusz dzielnicy administracyjnej Targówek i tak są nazywane przystanki przy ratuszach. Nazwy Targówek nie należy używać w innym kontekście, gdyż dotyczy bardzo dużego obszaru.

 

NOWE BRÓDNO – uzasadnienie: dzielnica obok tak się nazywa (jak wieś dawniej); nazwy Bródno nie można użyć, bo ta dotyczy zbyt wielkiego obszaru. BAZYLIAŃSKA – nazwa alternatywna (ulica względnie krótka, która wskazuje kierunek do stacji), ale chyba Nowe Bródno jest lepsze, bo wskazuje kierunek.

 

Jak widać odcinek ten mieści się między ulicą Strzelecką i Nowym Bródnem tak jak pierwsza linia autobusowa (zapewne i autobusu na szynach, który tam początkowo stosowano). Oto zapisaek na ten temat: 20 grudnia 1920 r. rozpoczęto regularną komunikację na dwóch trasach: ulica STRZELECKA-NOWE BRÓDNO (oba miejsca połączy zaraz metro) i Dworzec Gdański-Marymont.

Wybrane nazwy są krótkie i łatwe do skojarzenia i zapamiętania. Wskazują także kierunek linii. Nie można jednak zupełnie abstrahować od innych stacji, co próbuje się robić. Np. nazwa Szwedzka nie jest dobra, bo ulica ta nie przecina linii kolejowej i nie nadaje się na nazwę stacji kolei aglomeracyjnej. Nazwa Zacisze-Wilno jest absurdalna i wynika z błędnego systemu MSI )dezinformacyjnego, jak piszą niektórzy). Mam nadzieję, że tym razem ten projekt nie będzie zlekceważony i będzie służył pasażerom z całej Warszawy.

Jakakolwiek zmiana musi być uzasadniona i to dobrze. Tylko wtedy warto ją wprowadzić w życie jeśli pasuje do systemu i ma jakieś szczególne walory. Nazewnictwem i systemami transportowymi zajmuję się od lat. Nie może być tak, żeby nazwy były nadawane przez dyletantów.

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji

 

 czwartek, 01 listopada 2018, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2018/12/19 12:50:39
Kolejny absurdalny wymysł: stację "Targówek" chcą nazwać "Targówek Mieszkaniowy", kontynuując bajzel nazewniczy! Obszar MSI ma pełno błędów i w ogóle nie powinien być używany do czasu uporządkowania. Targówek Mieszkaniowy to bezmyślna opozycja to Targówka Przemysłowego, podobnie jak Stara Praga to opozycja do Nowej Pragi. Tylko TYKOCIŃSKA.
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl