Blog > Komentarze do wpisu
Fundacja Hereditas [dziedzictwo] o nazwach na Pradze-Pd.
Byłem ostatnio w CPK na wykładzie na temat nazw ulic w naszej dzielnicy grochowskiej. Miałem nadzieję dowiedzieć się czegoś od tak ładnie nazywającej się fundacji. Także tego jak przetwarza ona wiedzę na temat dziedzictwa nazewniczego propagowaną przeze mnie na tym blogu i na fb (@Grochow.Praga). Niczego z tych rzeczy nie doświadczyłem, prócz wykładu na temat słowa topomastyka (jak się tworzy nazwy miejskie) i hołdu w sprawie zasługi urzędu dzielnicy (chyba od tego jest?), że w ogóle to się odbyło. Zadziwiło mnie posługiwanie się językiem byle jakim, właśnie w zakresie topomastyki dzielnicowej. Zapisałem sobie wszystkie sformułowania uderzające w moją (naszą) pracę i utrwalające błędy. Utracona została kolejna okazja do regulacji nazewnictwa.

Oto one hurtem: „opowieści o praskich ulicach”, „Targowa przebiega przez obydwie Pragi”, „ta strona Pragi podlega pod Kapitułę Płocką (chyba Kapitule Płockiej zresztą?)”, „po naszym, praskim brzegu”. „kolejną częścią Pragi Pd. jest Gocławek”, „w wielu miejscach Pragi”.

Nasza praca została skwitowana: „gdzie jest Grochów to osobny temat; nie tak dawno odbyła się dyskusja czy nie zmienić (nazwy Praga Pd.) na Grochów”. Przecież problem ciągle trwa, tylko varsavianiści m. in. sprzyjają trwaniu nieprawdy.

 Praga i Skaryszew

Adam Jarzębski: na wyklejce jego Gościńca (patrz tekst) umieszczono planik Skaryszewa „z Pragą niedaleczko”. Na pewno nie jest to teren Parku Paderewskiego (Skaryszewskiego).

Jarzębski - Gościcniec, abo krótkie opisanie Warszawy

 Po drodze mogliśmy się dowiedzieć, że Kamionek jest „tu gdzie jesteśmy”, bo rogatka moskiewska była obok (po rozszerzeniu granic Warszawy do drogi wojennej, czyli dzisiejszej Podskarbińskiej). O granicy między dobrami Grochów (wał przebiegał na ukos od pobliża wylotu Terespolskiej do przejazdu Podskarbińskiej przez tory). Skaryszew to miał być Park Skaryszewski, co zresztą pokazano swego czasu na wystawie o Skaryszewie „tu gdzie byliśmy”. O nazwie Park Paderewskiego ani słowa. O Skaryszewie można już poczytać, dzięki moim dochodzeniom o pisaniu, tak lekceważonemu przez jednego pana z fundacji Hereditas.

Jako lokalizator były stosowane mapki Miejskiego Systemu Informacji, który w znacznej części jest niezgodny z historią. To samo w sobie było bez sensu. M. in. z tych mapek wynikło twierdzenie, że Gocławek jest częścią Pragi Pd. Gocławek zachodni jest częścią, a obszar MSI o tej nazwie zabiera cały Grochów Mały z Dworkiem Grochowskim. Wynika to z błędnego nazwania w 1925 r. pętli tramwajowej Gocławek, o czym ileś razy pisałem. Zapomina się o tym, że granica Warszawy były delimitowana w 1916 r. „pomiędzy Grochowem I i Gocławkiem”. Pętla więc była zawsze na Grochowie I czyli Małym. Ale o tym na wykładzie nie usłyszeliśmy. Były na nim osoby „z branży”, które pytały się nawzajem: ale co to było. Skoro nie potrafisz nie pchaj się na afisz, powiedziane jest.

RAFAŁ WODZICKI @Grochow.Praga

 Blog jest zbiorem wiadomości do stałego czytania i tylko czasami zajmuje się wydarzeniami bieżącymi, zresztą na tle ogólnym.

 

 sobota, 13 października 2018, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: RJW, *.elblag.dialog.net.pl
2018/10/13 13:57:09
Te grunty Warszawa miała,
W tym postąpić nie umiała,
Gdy im Pragę przedawano
I niedrogo ją dawano;
A teraz skaryszowianie
Z Pragą drudzy warszawianie.
-
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2018/10/14 23:12:02
Zwróćmy uwagę, że nikt nie ma zamiaru nawet ewentualnego wymieniać myśli, żeby poprawiać to hereditas... Za to będą mieli do mnie pretensje... Że nie udałem, że nie widzę.
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl