Blog > Komentarze do wpisu
Bezproblemowe sposoby poprawiania nazewnictwa Dzielnicy
Lata mijają i nic się nie dzieje w tej sprawie, prócz tego, że niektórzy wyciszyli swoje manipulacje, żeby to Grochów był sobie zaprażany nieprawdą ich kosztem. Znaczy, podoba im się niszczenie dziedzictwa Dzielnicy, bo oni nie mieszkają na Grochowie i ich nie obchodzą żadne zasady, ani poziomy nazewnictwa. Instytucje robią sobie praskie imprezy i wydawnictwa i twierdzą, że się nie da. Proponowane przeze mnie sposoby naprawy redakcji witryny ratusza dzielnicowego zostały zignorowane, prócz jednego – usunięcia ogromnego napisu PRAGA PD. na tle zdjęć.

Tak więc trzeba było postąpić znów wg znanego przysłowia i zrobić samemu. Wbrew brakowi współpracy działaczy, którzy też sobie fundują praskie publikacje, z uwielbieniem wciskają wszędzie nazwę urzędową i lekceważąc skutki jakie to ma dla wielkiego (wymiarowo i historycznie) Grochowa. Zgadzają się niszczyć to dziedzictwo, traktując je jako kwiatek do praskiego kożucha. No ta bene współpracuje z tym Praga prawdziwa, którą bez sensu nazywa się Północ.

Zrobiliśmy więc sami makietę szyldu witryny Urzędu Dzielnicy wg mojej propozycji sprzed trzech chyba lat. Wskazywałem tam na liczne błędy redakcyjne na stronach witryny, które przyczyniają się do rozwoju niewłaściwego nazewnictwa. Powtarza tam się wkoło niewłaściwą nazwę dzielnicy po to, bo potem wpierać, jak Burmistrz, że musimy się przyzwyczaić być prażanami. Błędy szyldu są następujące:

  1. witryna jest Urzędu Dzielnicowego, a nie Pragi-Południe.

  2. jest zupełnie zbędne witanie w oficjalnym serwisie (nikt nie wita takim napisem w witrynie sklepu); jest oczywiste, że jest to oficjalny serwis

  3. nie ma żadnego sensu pisanie o UD Praga Południe dopiero w powitaniu, co powoduje już tu powtórzenie złej nazwy, a przecież powtarzanie to główny grzech redakcji.

  4. Brak jest jakiejkolwiek wzmianki o składowych dzielnicach funkcjonalno-historycznych.

Zrobiliśmy więc tak:

 Szyld ratuszowy

Uzasadnienie jest proste:

  1. tytuł witryny określa czyja ona jest i że jest to rzecz oficjalna.

  2. wykluczono powtórzenia, pustosłowie i bezsensowne powitania; na wystawie sklepu nie pisze się, że to oficjalny serwis.

  3. wyliczyliśmy nazwy dzielnic składowych, ustalając kolejność wg klucza: Grochów to dzielnica największa i dominująca historycznie (tak nazywał się okręg 17. bliski granicami Pradze Pd.), Kamionek – to dzielnica najważniejsza historycznie i o najdłuższym stażu w Warszawie, Saska Kępa – dzielnica powstająca od lat 1920, Gocław – bardzo stara nazwa, ale jako dzielnica powstająca od 1977 r. i Gocławek zachodni – czyli dawna kolonia Gocławia z wyjaśnieniem, że reszta jest nas wschodzie w dzielnicy Wawer. Opis pozwala się szybko zorientować każdemu w budowie dzielnicy administracyjnej.

  4. przy okazji usunęliśmy obrazki niemające nic wspólnego z naszą dzielnicą i wstawiliśmy jej widok z lotu ptaka (można to cyzelować np. za pomocą tworów Podniebnych Nagrywek, które zrobią zdjęcie lepsze).

Wykonane przez nas (dziękuję Dorocie Małeckiej – nie z Warszawy) poprawki zajmują niewiele czasu i mają duże znaczenie dla zmiany sposobu myślenia czytających, którzy nie muszą znać meandrów historii naszej dzielnicy. Jak wiadomo, pierwszy prezydent Warszawy III RP – Stanisław Wyganowski pisał o konieczności wyeliminowania sztucznej nazwy Praga Pd.

Przy mojej pracy oparłem się na wiedzy systemowej z zakresy inżynierii eksploatacji oraz redaktorskiej

RAFAŁ WODZICKI, ekspert (inżynierii) eksploatacji

 

 wtorek, 03 lipca 2018, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: RJW, 84.40.211.*
2018/07/04 10:10:39
Taki szyld można udoskonalić przez stworzenie powiązanych linków do każdej z dzielnic, które mogą mieć szersze opisy dostępne już na początku. Trzeba je napisać od nowa, co też miało być zrobione, ale...
-
Gość: RJW, 84.40.211.*
2018/07/04 13:23:55
Okazuje się, że jednak opisy dzielnic zostały poprawione. Ka to sugerowałem, ale się okazało, że ma być wg "inni też potrafią" i było poza mną. Jasne, że są lepsze, natomiast znów stracona została okazja, żeby przywrócić porządek. Powtarza się też tam wielokrotnie Praga Pd., nie wiadomo po co. I tak to wygląda współpraca przy podnoszeniu jakości....
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl