Blog > Komentarze do wpisu
Chlanie na parku im. Pastwiska Miejskiego
Kolejny raz okazało się jak są przetwarzane błędy utrzymywane latami. Nadanie Parkowi Skaryszewskiemu imienia Paderewskiego z okazji dziesiątej rocznicy Niepodległości – zaowocowało upowszechnieniem formy Park Paderewskiego. Występowała ona zarówno na planach miasta, jak i w nazwie stacji kolei wąskotorowej, w rejonie dzisiejszego Teatru Powszechnego. Była w powszechnym użyciu jeszcze latach 1960. O ile Niemcy mieli jakiś swój udział w odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę, o tyle dwadzieścia lat później chcieli już pozbawić ją nawet śladów niepodległości.

Dlatego też od razu przemianowali Park Paderewskiego na Wschodni (Ostpark). Wiedzieli dokładnie kto to jest Paderewski.... Po wojnie – nazwa parku została naturalnie przywrócona (plany były wydawane w oparciu o przedwojenne), czego nowi władcy na początku nie atakowali. Niestety, już ok. roku 1955 Park utracił imię stając się znów Skaryszewskim na 25 lat! W 1980 r. rzekomo przywrócono imię Paderewskiego, ale w formie wymijającej: Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego. Eliminuje to całkowicie imię Paderewskiego z codziennego użytku, także urzędowego. Nieraz w ogóle się o nim nie wspomina. Przykład (ładne zdjęcia, ale wydawnictwa są o Parku Skaryszewskim, a Paderewski na przyczepkę wymieniony raz w oficjalnej nazwie):

http://www.wazki.pl/warszawa_park_skaryszewski.html

Manipulacja tu polega na tym, że nie pokazano w ogóle planu z nazwą w formie Park Paderewskiego. Żeby było „jednolicie”? Przypadkiem? No tak, bo tak się mówi, jeśli nazwa jest byle jaka i za długa. Władze Warszawy i niektórzy inni twierdzą, że przywrócono imię Paderewskiego i nic nie trzeba robić! Wypada pogratulować kompletnego niezrozumienia czyś się zarządza. Podobne bzdury się opowiada o Trasie Łazienkowskiej, której kawałek ma się nazywać Trasa Łazienkowska!

Reklama bzdury 

Reklama sfotografowana na ulicy Francuskiej, też na Saskiej Kępie. Nazwa ulicy (całego ciągu) jest także wspomnieniem odzyskiwania niepodległości w Wersalu k. Paryża. Z Parkiem to jest jeden ciąg! Fot. Rafał Wodzicki

Szczytem wszystkiego była reklama piwa, gdzie reklamuje się dwie największe głupoty: błędną nazwę dzielnicy administracyjnej oraz błędną nazwę Parku w formie fajniutkowej (tfu: to się nazywa gwara warszawska). Chlanie ma być na Skaryszaku. Ma tak smakować Praga Pd., bo przecież chlający mają przestrzegać biurokracji. I tak to kultura wyższa przegrywa z bylejakością. Zły pieniądz wypiera dobry.

W Wikipedii pisze się, że kiedyś to była Saska Kępa, a teraz już nie!!!! na wystawie o Skaryszewie na Podskarbińskiej pokazywano park jako część Skaryszewa, który zresztą zniknął z planów Warszawy i ta nazwa Parku to jedyny ślad po nim, bo w czasie wojen napoleońskich kazali go zburzyć, jak i część Pragi!

 

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji

PS A tak piszą o parku na witrynie ratusza dużego (Paderewskiego mają gdzieś): http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/park-skaryszewski-najpiekniejszy-polski-park 

 sobota, 02 czerwca 2018, aph521

Polecane wpisy

(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl