Blog > Komentarze do wpisu
Praga i dzieci Korczaka
Niezwykle to ciekawa książeczka Dzieci doktora Korczaka Izraela Zygmana zwanego Srulkiem (zdrobnienie od Izrael – dziś trzeba wyjaśniać!) i Staśkiem (żeby odróżnić od innych Sruli u Korczaka). Natrafiłem na nią w bibliotece po rodzicach. Wydana w 1989 roku, tuż przed polskim przemianami. Na pierwszej stronie widać, że rzecz interesująca dla nas: Z Wileńskiej na Targową. Występują nawet konkretne adresy: Targowa 73. Czeder mieścił się przy Jagiellońskiej 56 – rezydował tam rebe imieniem Berele, który uchodził za wielką pokrakę.

Historia zaczyna się od wizyty w kostnicy, gdzie autor ostatni raz widział ojca. Ważna część dotyczy jednak jego peregrynacji po Pradze i Golędzinowie wraz polskimi i żydowskimi kolegami. Pokazane są stosunki rodzinne i obyczaje:

W domu wszystko już przygotowano do rozpoczęcia piątkowej uczty. Mówię uczty – bo moi dziadkowie, jak zresztą wszyscy Żydzi z tej warstwy społecznej, żyli przez cały tydzień byle jak, ale na sobotę musiało być jak należy.

 Tylna okładka

Bardzo ciekawe jest wspomnienie o tym jak to można się było dostać do Domu Sierot Korczaka. Matka, biedna kobieta, ale i socjalistka, wyjaśniała chłopcu: Chodzi mi jedynie o to, ażebyś (…) nie mógł z tą bandą wałęsać się po ulicy. Janusz Korczak, skądinąd też związany był, jak wiadomo, z naszą dzielnicą grochowsko-praską. W książce jest zawarta bezcenna relacja o atmosferze w tym domu.

Któregoś piątku ukazało się w Mały Przeglądzie moje opowiadanie z pobytu w sanatorium Medema w Miedzeszynie pod tytułem Mój przyjaciel – pies Neron. Tym razem już nie, jak poprzednie, dyktowane pani Stefie, lecz napisane, choć z błędami, ale własnoręcznie i dlatego otrzymałem za nie aż czternaście złotych.

Ukoronowaniem książki jest rozdział Korczak przed sądem koleżeńskim, traktujący o słynnych sądach działających w tym domu. Tak więc – lektura tej książeczki bardzo przybliżyła mi historię Warszawy, a szczególnie naszej dzielnicy.

RAFAŁ WODZICKI

 wtorek, 08 maja 2018, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Virek, *.play-internet.pl
2018/06/11 16:38:49
Co to za "czeder"? Zapewne cheder.
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl