Blog > Komentarze do wpisu
Nieudolnie o Saskiej Kępie – w „encyklopedii”
W Wikipedii, jak wiadomo artykuły są na różnym poziomie, choć teoretycznie mają być źródłowe. Te dotyczące Warszawy po prostu nie dadzą się naprawić. Trzeba je po prostu napisać od nowa i to niech się za to nie biorą tacy fachowcy-biurokraci jak dotąd. Autorzy tacy nie wiedzą, że encyklopedia ma definiować rzeczy podstawowe, a nie odzwierciedlać systemy biurokratyczne.

Tak zaczyna się artykuł o Saskiej Kępie w Wikipedii:

Saska Kępa – część Warszawy położona na prawym brzegu Wisły. Saska Kępa ma status osiedla z własnym samorządem[1] i pod względem administracyjnym stanowi część dzielnicy Pragi-Południe, w ramach której sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem. Przez część osób Saska Kępa jest potocznie określana jako dzielnica[2][3]. Część Saskiej Kępy jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej (nr rej. 942-A z 2 kwietnia 1979 r.)[4].

Dalej też są podobne kwiatki. Także z przypisami, bo bez nich nic nie można zamieścić, bo „automatyczny przebieg” wywali. Piszący te słowa bardzo chciał, żeby wszystko było urzędowe. Tak bardzo chciał, że się zaplątał. Jak ktoś napisze dobrze – zaraz mu wyjaśniają, że się nie zna.

 Tablica drogowskazowa MSI

Obszar MSI Saska Kępa na tablicy na Nowym Świecie. Po co to, skoro i tak wszędzie się wpisuje, że most Poniatowskiego czy Łazienkowski sięga Pragi, a MSI jest tylko dla picu? Fot. Rafał Wodzicki

Przeanalizujmy więc ten fragment:

1 zdanie: Saska Kępa – część Warszawy położona na prawym brzegu Wisły. A jak się nazywa się po polsku część miasta tej wielkości? Jak opisywano to miejsce na planach przedwojennych? No dzielnica przecież! No tak, po niemiecku viertel pochodzi od vierteilen (podzielić na cztery – vier 4 – części - teil). Oczywiście wiem, że po niemiecku wszystkie rzeczowniki pisze się wielką literą, ale tu mamy tekst polski i trzeba by każdemu tłumaczyć.

2 zdanie: Saska Kępa ma status osiedla z własnym samorządem i pod względem administracyjnym stanowi część dzielnicy Pragi Południe, w ramach której sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem. Jaki status, jakiego osiedla z własnym samorządem? Po jakiemu to jest: pod względem administracyjnym stanowi część dzielnicy Pragi Południe? Jeśli już - to dzielnicy administracyjnej Praga Południe, albo część Pragi Południe. W tekście chodzi o ominięcie słowa dzielnica w stosunku do Saskiej Kępy!

3. zdanie: w ramach której sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem. Saska Kępa co ma status osiedla i pod względem administracyjnym należy sąsiaduje z czymś co się nazywa Kamionek, Grochów i Gocław. W tekście chodzi o ominięcie słowa dzielnica w stosunku do dzielnic składowych dzielnicy administracyjnej. Po prostu autor nie uczył się o wyrazach wieloznacznych i chce, żeby było urzędowo!

4. zdanie: Przez część osób Saska Kępa jest potocznie określana jako dzielnica[2][3]. Jakie potocznie? Przecież to jest dzielnica. Ci ludzie (część osób, czyli i ja) mówią po prostu po polsku.

 

5. zdanie: Część Saskiej Kępy jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej (nr rej. 942-A z 2 kwietnia 1979 r.)[4]. Część Saskiej Kępy jest strefą ochrony konserwatorskiej...

 

Tak więc trzeba kolejny raz przypominać, że już podczas lokacji Krakowa na prawie magdeburskim (1257 r.) podzielono go na cztery dzielnice, zwane kwartałami, czyli ćwiartkami: Sławkowski, Rzeźniczy, Grodzki i Garncarski. Jak widać dwie nazwy pochodziły od ważnych wtedy zawodów. Wzorem organizacyjnym dla miast polskich był tu Wrocław. Dziś oczywiście kwartał to część miasta zawarta w kwadracie ulic. Podział taki jest średniowieczną pozostałością po rzymskiej tradycji wytyczania miast w oparciu o dwie krzyżujące się osie (na tak zwanym planie krzyża). Miasta, nawet główne nie były wtedy duże (i dzisiaj takie bywają przecież) oraz nie było takich potrzeb. Wystarczył podział na cztery. Później miasta się rozrastały i zmieniał się kształt dzielnic, który dostosowywał się do dużych obiektów takich jak drogi, ulice i kolej, tak jak w średniowieczu do murów obronnych. Dziś trzeba rozróżniać różne poziomy nazewnictwa i administracji. Dlatego też wprowadzono Miejski System Informacji, który by był dobry, gdyby miała pojęcie ten co go projektował o nazewnictwie i systemach.

Tabliczka po reformie językowej z 1936 r.

Stare tabliczki wspominają o XVII komisariacie Policji Państwowej dla 17. okręgu Grochów. Dla budującej się dopiero dzielnicy (tak było na planach urzędowych napisane!) Saska Kępa utworzono posterunek pomocniczy pod adresem Kryniczna 28.  Nazwy komisariatów PP na tabliczkach były swego rodzaju systemem informacji. Fot. Rafał Wodzicki

Bardzo ponurym przykładem psucia jest wczorajsze Święto Saskiej Kępy, gdzie propagowano nieprawdy na temat rzekomego przyłączenia Pragi Pd. do Warszawy i nie wspomniano, u progu setnej rocznicy Niepodległości o konieczności przy wrócenia nazwy Park Paderewskiego. No przecież nie można narażać się Ratuszowi, który zarządza tym bajzlem.

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji (eksploatyka.pl)

 

 niedziela, 27 maja 2018, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
2018/05/28 09:33:01
To jest wielki problem, że nikt nie ma nic do powiedzenia na ten temat: ludzie nie rozumieją, czy też podoba im się takie bełkot?
-
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2018/06/18 09:20:03
Natomiast trwanie błędów w Wikipedii wynika m. in. z tego, że jest ona sterowana przez boty (roboty) i prymitywne poszukiwanie przypisów ( założenia piszący jest głupi).
-
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2018/06/18 09:26:22
Jak tu widać - przypisami można uzasadnić każdą głupotę.
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl