Blog > Komentarze do wpisu
Zgubiony Skaryszew a bałagan w MSI
Na prawym brzegu Wisły, naprzeciwko Warszawy powstawały osady, które kolejną stawały się jurydykami, czyli prywatnymi miasteczkami. Mało kto wie, że pierwszy prawa miejskie uzyskał właśnie Skaryszew (1641 r.), dziś ciągle nieistniejący w świadomości i przytłoczony obchodami nadania praw miejskich Pradze – siedem lat później. Właśnie obchodziliśmy 370 rocznicę tego wydarzenia. Odpowiedni dokument, wydany przez Władysława IV (to dlatego liceum nosi jego imię), można oglądać w Muzeum Pragi. Muzeum znajduje się poniekąd na Skaryszewie, ale o tym nikt prawie nie pamięta. Skaryszew tonie w morzu niezbyt kompetentnych opisów np. w Wikipedii. fb @Grochow.Praga
Np. pisze się tam w takim stylu: „Golędzinów - osiedle na Pradze Północ, znajdujące się w obszarze Pelcowizna, jednak nieuwzględnione przez MSI. Dawniej obejmowało ono tereny aż do Parku Praskiego, aktualnie uznaje się za nie teren ograniczony ul. Starzyńskiego na południu”. Miesza się tu nazwy historyczne z administracyjnymi. Nie jest to osiedle tylko dzielnica (historyczna), ani na Pradze Północ (można na końcu wspomnieć, że jest to obecnie dzielnica administracyjna Praga Pn.). Obszary MSI to osobna sprawa. Dzisiejszy obszar Pelcowizna był przed wojną okręgiem Golędzinów, co było związane z folwarkiem Golędzinów, który leżał blisko Pecowiznyl. No i to „aktualnie uznaje się” itd. Groch z kapustą zamiast rzeczowej informacji. Jak mnie pouczono – wszystko musi odpowiadać urzędowym ustaleniom, czyli nawet złym. O Skaryszewie nie ma znów wielu wiadomości, a Wikipedia odrzuca wszelkie poprawki „po automatycznym przejrzeniu”. Jak więc naprawiać, skoro taka encyklopedia jest uznawana potem za źródło? Trzeba przede wszystkim ustalić zasady, żeby opracowany system nie podlegał ciągłym dyskusjom:
Naprawy są niezbędne, żeby dzisiejsze nazewnictwo odpowiadało literaturze i ikonografii historycznej w jak największym stopniu. Aby ustalić jak to jest ze Skaryszewem musiałem przecież zrobić poważne dochodzenie. Ciekawe, że varsavianistom ten bałagan nie przeszkadzał. Zgodzili się także na wadliwy Miejski System Informacji. Z analiz wynika konieczność wielu zmian w MSI, co zgadza się z formułowanymi opiniami, że „lepiej nie ruszać, bo tam takie bagno”. No i pokusiłem się o przywrócenie Skaryszewa do życia, także przez wprowadzenie go do MSI. Jednocześnie trzeba było zmienić cały kontekst, a w tym przywrócić Golędzinów i wyznaczyć granice Pragi historycznej. Proponowany nowy podział na obszary MSI (patrz ilustracja), czyli dzielnice:
Próba poprawienia systemu informacyjnego (MSI). Proponowany obszar MSI Skaryszew zaznaczony na czerwono. Okazuje się, że jest duży... (podkład - plan urzędowy z 1935 r.) Rys. Rafał Wodzicki
Niesłuszne jest postępowanie wg tego gdzie się mieszka i jakby chodziło o wojnę między różnymi obszarami okręgu. Ich granice muszą być możliwe zgodne z historycznymi, ale też muszą uwzględniać trwałe zmiany, wynikające z przebiegu dużych obiektów liniowych: rzek, linii kolejowych, głównych ulic, ale też zabudowy, co generuje nowe nawyki. Należy też pamiętać, że systemy oficjalne, występujące na planach muszą być bardzo dobrze opracowane, żeby nie było konieczne ich naprawianie później. Przykład Miejskiego Systemu Informacji (stworzony „dla kierowców”, choć funkcjonują w przestrzeni miejskiej!) pokazuje jakie są skutki pojawienia się błędów symulujących oficjalną prawdę. M. in. to opracowanie ma służyć pokazaniu, co jest źle. RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji
poniedziałek, 12 lutego 2018, aph521
Tagi:
Skaryszew
Praga
Kamionek
Park Skaryszewski im Paderewskiego
Park Paderewskiego
Kamion
Praga I-VI
Komentarze
Gość: Paulina Szmit, 82.160.125.*
2018/02/12 13:19:54
MSI już jak powstawało, było złe, co popsuli na Woli, co popsuli w centrum nawet. Szkoda słów.
Gość: RJW, *.ssp.dialog.net.pl
2018/02/12 17:01:42
My mamy taką ciekawostkę, że słynny Dworek Grochowski, czyli Grochów I (Mały), Grochów Dwór znalazł się na Pradze i Gocławku. Nikomu to prawie nie przeszkodziło twierdzić, że się znają na Warszawie. Rok z hakiem temu była debata na temat grochu z kapustą na prawobrzeżu. Miała być opublikowana w kronice Warszawy. Przy okazji wspominano o innych okolicach. Naprawdę trzeba to naprawić, mimo że wielu twierdzi, że "się wszyscy przyzwyczaili". Zawsze są tacy, co im wszystko jedno.
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2018/02/14 16:33:50
W Pelcowiźnie urodziła się babcia autora. Kto by pomyślał, że z to będzie miało związek z jakimś blogiem.
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2018/02/14 18:07:58
Warto dodać, że na jednej z panoram z 1656 r, widać wyraźnie miejscowość Kępa (Kempa) mniej więcej tam gdzie dziś Teatr Powszechny. W 1670 r. urodził się w Dreźnie przyszły król August II Mocny - Sas. No i za jakiś czas Kępa była już Saska.
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2018/12/03 11:16:21
Z dalszych badań wynikło, że obszar Portu Praskiego to teren gdzie była połowa Skaryszewa, łącznie z Rynkiem. Po rozmyciu w czasach zniszczeń ponapoleońskich został ten teren odzyskany jednak bez nazwy. Te musimy przywrócić my.
|
![]() |