Blog > Komentarze do wpisu
Która to już Praga Pd.?
Cyrkuł Praga podzielono na dwa: północny „nowopraski” i południowy „staropraski”. I to był początek Prag Pn i Pd. Początek cokolwiek bezsensowny, gdyż rzekoma Stara Praga to był Skaryszew-Kamionek. Pojęcie stara Praga pojawiło się jako nazwa obszaru MSI obejmująca część Skaryszewa pozostałą po stronie północnej kolejowej linii średnicowej. Więc jaka to stara Praga? Ano żadna! Granica była na Ząbkowskiej i Okrzei.

Potem już poszło. Rosjanie wyszli w 1916 r. Cyrkuły (po rosyjsku uczastok, czyli część) przemianowano na okręgi (po niemiecku Bezirk), oddzielając funkcję porządku i bezpieczeństwa. Nazywano je Praga Pn. i Pd. (takie nazwy występują w tabelach statystycznych. Nowy okręg sąsiedni nazywał się Grochów.

To były pierwsze okręgi (dzielnice administracyjne) o tej nazwie, a gdy weźmiemy pod uwagę pierwszy podział cyrkułu Praga na dwa o nazwie „praski” - drugie logicznie.

Po wojnie mamy przemiany na dzielnice administracyjne Praga Pn. i Pd. ale też Praga Śródmieście i Wawer. To była druga (trzecia) para Prag Pn. i Pd.

Rychło połączono Pragę Pn. z Pragą Śródmieście w kolejną (czyli III lub IV) Pragę Pn. i Pragi Pd. I Wawer w trzecią (IV) Pragę Pd.

Przy zmniejszaniu dzielnic, do zbliżonych obszarem do okręgów przedwojennych można było nazwać dzielnice prawidłowo: Praga i Grochów, jednak znów wystąpiła presja, związana z niewiedzą , aby – nazywając inne dzielnice prawidłowo – znów utworzyć kolejną (IV lub V) parę Prag Pn. i Pd. ignorując fakt, że dzielnicę południową należało nazwać Grochów (jest ona zbliżona obszarem do przedwojennego okręgu Grochów! Dzielnicy północnej przysługuje nazwa Praga (jak cyrkułu przed podziałem. Tylko z powodu nazwania dzielnicy, której przysługuje nazwa Grochów, czyli dominującej dzielnicy historycznej) – dzielnica, której przysługuje nazwa Praga (dzielnicy dominującej!) musi nosić przydomek Północ.

 Cyrkuł Praga 1903

Cyrkuł Praga obejmował w 1903 r. część Golędzinowa, Pragę, Szmulowiznę, część Targówka, Skaryszew, Kamion. Nazwa Praga wtedy rzeczywiście była najważniejsza. Potem już nie. Widać dokąd sięga Saska Kępa!

Jest taki profil na fb o nazwie Praga Południe XX w., więc trzeba się stale zastanawiać, co to znaczy. O którą Pragę Pd. chodzi? Jak to sprawdzać.

Czyli tak jak pierwsza (II) Praga Pd. nie miał ani kawałka Pragi (tylko połową byłego cyrkułu Praga, który obejmował całe ówczesne prawobrzeże). Był dosłownie Skaryszewem-Kamionem. Dzisiejsza piąta (VI) Praga Pd. nie jest Pragą, tylko Grochowem. Jest to jedyny przypadek uporczywego nazywania cyrkułów-okręgów-dzielnic administracyjną nazwą pochodzącą od sąsiedniej dzielnicy i to mniejszej, która z kolei musi mieć przydomki-określenia!

Mokotów historyczny dał nazwę dzielnicy Mokotów administracyjny, a Ochota historyczna – Ochocie administracyjnej, które obejmują także inne dzielnice historyczne – Siekierki, czy Rakowiec. Tak więc dorabianie teorii, że musi być Praga Pd., bo są też Saska Kępa, Gocław i Kamionek jest bzdurą. Wręcz wszyscy mamy obowiązek eksponować historyczną nazwę Grochów i likwidować nieprawidłowości. Trzeba zawsze pamiętać, że tylko Kamionek i Skaryszew były częścią pierwszej Pragi Pd., jak to napisałem wyżej. Także to, że Saska Kępa była budowana jako dzielnica w okręgu Grochów. Miała nawet posterunek pomocniczy grochowskiego komisariatu Policji Państwowej.

Nie może być tak, że zamiast szukać prawdy, dzielnice historyczne jakby wydzierały sobie kawałki.

Lokalizację obiektów powinno się opierać na nazwach stałych, czyli historycznych.

Obszar MSI Saska Kępa powinien sięgać do granicy historycznej na jeziorku Kamionkowskim, ale strach to pisać, bo Kamionek będzie miał pretensje, że go chcę okroić.... Powinien też powstać nowy obszar Kępa Gocławska. Nie było by wtedy idiotycznych zapędów do wmawianiu, że nowe osiedle ma coś wspólnego z Saską Kępą. Należy też pamiętać, że nazwy dziś używane powinny być analogiczne do tych historycznych, żeby nie trzeba było robić dochodzeń. Przecież powyższy tekst już pokazuje jak zagmatwano rzecz. Ja np. długo studiowałem, żeby znaleźć Skaryszew.

RAFAŁ WODZICKI

 

 piątek, 01 grudnia 2017, aph521

Polecane wpisy

(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl