Blog > Komentarze do wpisu
Najważniejsze problemy dzielnicy-okręgu
W związku z tym, że Stowarzyszenie Wiatrak podjęło pracę nad rejestracją i realizacją problemów przedstawiam główne te, którymi się zajmuję (oczywiście na razie najważniejsze – porządkujące dzielnicę):

 

 1. Zmiana nazwy dzielnicy-okręgu z Praga Pd. na Grochów (i z Praga Pn. na Praga).

  Uzasadnienie:

  Nazwa Praga Pd. dla dzielnicy, której przysługuje nazwa dominującej dzielnicy Grochów jest niewłaściwa. Tylko dlatego Praga musi się nazywać Północ. Powoduje to zaprażanie nieprawdą, szczególnie Grochowa. Ta historyczna nazwa powinna być przez nas szczególnie pilnowana, jak przed wojną.

 2. Zmiana nazw obszarów MSI z Grochów na Grochów Wielki i z Gocławek na Grochów Mały.

  Uzasadnienie:

  Obszar Grochów faktycznie obejmuje Grochów II (Wielki) i tereny wokół. Nazwa Grochów Wielki jest wygodna i nawiązuje do historii. Obszar Gocławek ma nazwę nieprawdziwą spowodowaną przez nazwę pętli tramwajowej. Teren obejmuje Grochów I (Mały) i część Gocławka (za pętlą). W ogóle się nie nadaje na nazwę obszaru. Grochów Mały to nazwa wygodna. Trzeba podkreślić, że Grochów to nazwa dominująca...

 3. Uchwalenie herbu „burgundzkiego”

  Uzasadnienie:

  Herb zaprojektowałem w oparciu o herb Kapituły Płockiej i herb Poniatowskich, do których należały tereny naszej dzielnicy. Udało się wyplenić idiotyzmy propagowane w internecie, że u nas jest herb Pragi, bo ktoś nazwał dzielnicę Grochów Pragą Pd.

Saska Kępa, Grochów4. Przywrócenie do użytku nazw lokalnych: Skaryszew, Górki Grochowskie, Emilianów, Bluszcze

Uzasadnienie:

Jest to ważne dziedzictwo nazewnicze, potrzebne też do nazywania systemów technicznych. I tak nazwa Górki Grochowskie powinna zastąpić nazwę Zamieniecka, a nazwa Emilianów jest dobra dla stacji przy ul. Wiatracznej. Skaryszew nie może być kojarzony z Parkiem. To miasteczko pierwsze uzyskało prawa miejskie.

5. Przywrócenie nazwy Park Paderewskiego zamiast Park Skaryszewski im. Paderewskiego.

Uzasadnienie:

Park był nazwany Park Paderewskiego, co usuwali Niemcy i komuniści. Na odczepnego tylko przywrócono imię Paderewskiego, którego w ogóle nie ma w obrocie. Zbliża się 100 lat Niepodległości.

6. Uporządkowanie nazw przystanków komunikacji miejskiej.

Uzasadnienie:

Przystanki powinny określać miejsca dość dokładnie i nawiązywać do historii miejsc. Np./ Grochowska: Teatr Powszechny > Rogatki > Bliska (Higiena, jeśli ta nazwa będzie widoczna) > Gocławska > Ratusz Grochów > Żelazny Słup > Kickiego > p. Wiatrak > Czapelska > Wspólna Droga > pl. Szembeka > Żółkiewskiego > Kwatery Głównej > Grochów Mały > rondo Mościckiego...

7. Zmiana nazwy placu Rondo Wiatraczna. Np. pl. Wiatrak, żeby wszystkich pogodzić.

Uzasadnienie:

Nazwa placu („skrzyżowania Grochowskiej z Waszyngtona!”) nie istniała oficjalnie do czasu wprowadzenia MSI. Bezmyślnie wprowadzono oduliczną (odtramwajową) nazwę ludową.

8. Uzgodnienie obszarów MSI z okręgami samorządowymi (niesłusznie zwanymi osiedlami).

Uzasadnienie:

Nie ma żadnego powodu, żeby stosować różne nakładające się systemy. Słowo osiedle wprowadzono sztucznie, gdy okręgi administracyjne nazwano dzielnicami. Wtedy dzielnice (historyczne) miały by być osiedlami, co jest nieprawdą.

9. Poprawienie granic obszarów samorządowych i uzgodnienie ich z obszarami MSI.

Uzasadnienie:

Obecne granice pochodzą z czasów historycznych gdy np. istniało lotnisko na Gocławiu i są niespójne.

10. Przeprojektować III linię metra.

Uzasadnienie:

Obecny projekt to sztucznie zagięta linia, która miała prowadzić do Ząbek. Nie jest ona w sieci z koleją aglomeracyjną (projektanci tego nie brali pod uwagę, bo nie było wtedy kolei miejskiej i nie wiedzieli, że musi być). Chciano sztucznie zachować podwójną stację i stację Dw. Wschodni.

Pełne uzasadnienia znajdują się na profilu @Grochow.Praga i blogu (patrz tagi).

 

Należy pamiętać, że w sprawach takich nie należy głosować „komu się podoba?” tylko „czy posługiwano się właściwymi metodami?”

 

 

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji

@Grochow.Praga

 

 piątek, 03 listopada 2017, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2017/11/07 07:48:00
Staranność w każdej dziedzinie jest niezbędna od sukcesu. Na początku jednak zawsze jest słowo, a więc i nazwy historyczne. To nasze dziedzictwo. Zawsze jednak są tacy, których to nie obchodzi. Zawsze są tacy co się przyzwyczajają do każdej głupoty i nie rozumieją. wielu nawet twierdzi, że historia jest niepotrzebna... Ciekawe, że działań nie podejmują ci, którzy twierdzą, że historię trzeba naprawić....
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2017/11/08 11:01:34
Kilka symulacji zmian nazw przystanków jest tutaj: www.facebook.com/Grochow.Praga/videos/1934191619930461/
-
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2018/02/26 09:23:41
Niestety, ale współpraca w ważnych sprawach prawie nie istnieje. Ciągle manipuluje się np. nazwą dzielnicy, bo ktoś mieszka poza Grochowem i nie jest za tym, żeby nazwać ją prawidłowo. Za to ogromny krzyk wzbudzają sprawy dziur w chodniku czy wiatraka na placu wielkogrochowskim. Współpracy żadnej, a nawet prób y hamowania wręcz wyników naukowych badań, jakie poczyniłem. Np. "bo się ludzie przyzwyczaili". Gdy się przyzwyczaili żyć w bajzlu to znaczy, że ma tak być dalej! Dokąd więc idziemy?
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl