Blog > Komentarze do wpisu
Gocławek suplementarnie
Pisałem już dwa razy o tym, gdzie jest Gocławek, a nawet nie podobało mi się osiedle „gocławskie” po drugiej stronie stacji Warszawa Gocławek, aliści okazało się po raz kolejny, że prace historyczne muszą trwać bez przerwy, bo przecież pojawiają się nowe materiały. No i się pojawiły: życzliwi dostarczyli bardzo ciekawe ogłoszenie o wyprzedaży gruntów Gocławka, gdzie można dokładnie zobaczyć jakie były granice posiadłości.

Stąd też trzeba uzupełnić poprzednie wiadomości i odwołać poprzednie twierdzenia, wynikające z niewiedzy. Tak więc teren Gocławka znajdował się także po drugiej stronie torów. Na potrzeby miasta można więc stwierdzić, że kwartał między torami (ze stacją Gocławek) oraz ulicami Korkową, Rekrucką i Marsa to też Gocławek. „Gocławska” nazwa osiedla tam jest więc właściwa. Tym bardziej pokazuje to, że nazwa Gocławek nie nadaje się na obszar Miejskiego Systemu Informacji.

Gocławek I

Przy okazji można na mapce zobaczyć nazwy takie jak Grochów I i Grochów II. Opisano także dojazd kolejowy (droga żelazna nadwiślańska, czyli otwocka) z przystankami Wawer i Grochów (gdzie on był?). Kolej wąskotorowa karczewska z przystankiem w Gocławku (zapewne w miejscu ronda Mościckiego).

Ostateczne granice Gocławka

Zapewne  tego wynikało także pisanie Janusza Korczaka, że jedzie na Gocławek. Czaplowizna (patrz nazwy ulic) była tuż za granicą.

Przy okazji widać jak to przystanek kolejowy Gocławek został zbudowany przy przejeździe, przez który odbywał się najwaźniejszy ruch. Obecnie wreszcie planuje się jego podsunięcie pod wiadukt ulicy Marsa.

 RAFAŁ WODZICKIczwartek, 15 czerwca 2017, aph521

Polecane wpisy

(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl