Blog > Komentarze do wpisu
Most Ponińskiego
Jak wiadomo, pierwszy most stały na Wiśle w Warszawie zbudowali jeszcze Jagiellonowie u swego schyłku. Mimo że był wielkim osiągnięciem – na skalę europejską – istniał tylko 30 lat. Był on potrzebny w związku z rosnącą rolą Warszawy w Unii i elekcjami tu. Lody, wtedy potężne zniosły go w 1603 r. Dopiero półtora wieku później zostały podjęte jakieś działania, żeby most przywrócić choćby w formie pływającej. Za Augusta III Sasa zbudowano groblę i pomost do wyładunku kamieni brukowych na osi ulicy Bednarskiej. Basen obok miał służyć przechowywaniu łodzi podmostowych. Było to ok. 1756 r.

 

Sejm uchwalił na wzniesienie mostu 40 000 złotych w 1768 r., czyli upłynęło kolejnych 12 lat. Prace były bardzo powolne jednak. Aż do propozycji podskarbiego wielkiego koronnego Adama Łodzia Ponińskiego – zbudowania mostu za fundusze własne za prawo pobierania mostowego przez 10 lat eksploatacji. Drogą nieuczciwych transakcji doszedł on do olbrzymich bogactw, jednak most był gotowy w 1775 r. Jego pomost był ułożony z luźnych dylów. Na zimę most rozbierano, żeby nie uległ uszkodzeniu. Jak widać była to komunikacja sezonowa.

Most Ponińskiego

W głębi - Skaryszew.

Poniński wyjechał za granicę, gdzie przepuścił majątek. W tym czasie poszkodowani przez niego klienci wytoczyli mu proces. Skończyło się skazaniem przez Sejm na wygnanie i pozbawienie klejnotu szlacheckiego, tytułów i przejściem dochodu na rzecz skarbu koronnego.

Most jednak już był, aż do otwarcia stałego w 1864 r., czyli 90 lat. Oczywiście prócz przerw w momencie upadku postania kościuszkowskiego po rzezi Pragi (1794) oraz w czasie cofania się przed wojskami Napoleona w 1806 r. Prusaków i Rosjan, gdy został spalony dwukrotnie...

 


niedziela, 16 kwietnia 2017, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2017/04/19 10:12:04
Gdy zbudowano most Kierbedzia Włocławek przymierzał się do zakupu warszawskiego mosty pływającego. Ostatecznie jednak zbudowano w Warszawie nowy.
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl