Blog > Komentarze do wpisu
Wniosek o przywrócenie nazwy Park Paderewskiego
W związku z setną rocznicą wejścia większości terenów naszej dzielnicy do Warszawy oraz ze zbliżającą się setną rocznicą niepodległości wnosimy o przywrócenie Parkowi Skaryszewskiemu im. Ignacego Paderewskiego nazwy Park Paderewskiego. Ignacy Jan Paderewski (wygrał niepodległość na fortepianie) to jeden z najważniejszych ludzi naszej historii i powinien być odpowiednio uczczony.

 

Uzasadnienie

Nazwa Park Paderewskiego istniała przed wojną (także na planach urzędowych oraz użytkowych) od chwili nadania nazwy. Została ona usunięta przez Niemców w związku z wyjątkowo polską wymową. Decyzję tę podtrzymały władze quasikomunistyczne. W końcu i one przywróciły imię Paderewskiego, ale jako dodatkowe.

Czas najwyższy przywrócić nazwę Park Paderewskiego. Używana nazwa Park Skaryszewski co prawda jest prawidłowa, bo związana z początkowym okresem istnienia parku, jednak jej pochodzenie jest związane w potoczną nazwą sprzed lat i wprowadza w błąd. Otóż pochodzi ona od nazwy pastwiska miejskiego zwanego skaryszewskie. Nazwa tego pastwiska pochodziła od jego związku z targami bydła (przypędzanego i z Ukrainy) w sąsiednim Skaryszewie. Musiało się ono paść się na terenach Saskiej Kępy, skądinąd znanych z historii królewskiej.

Tak więc, zupełnie bezmyślnie (za czasów rosyjskich) nadano temu pięknemu parkowi nieprawdziwą nazwę. Owocuje to i dziś wmawianiem, że to jest część Skaryszewa (tak pokazano na wystawie w dzielnicowym domu kultury)k, co jest nieprawdą. Nadawanie nazw w ten sposób i obecnie czyni chaos w naszej dzielnicy. M. in. Park znalazł się w obszarze MSI Kamionek, która to nazwa związana ze Skaryszewem jeszcze miesza. Używa się też gwarowej nazwy Skaryszak.

 Skaryszew a Park Paderewskiego

Plan urzędowy z lat 1930: park jest opisany jako Park Paderewskiego. Dołożyłem wskazanie miejsca gdzie jest prawdziwy Skaryszew, podzielony linią kolejową.

W związku z tym wnoszę jak na wstępie, o przywrócenie nazwy Park Paderewskiego i to z pominięciem nazwy Park Skaryszewski, która pozostanie jedynie jako nieoficjalna. Związana z tym jest też konieczność zmiany nazwy przystanku komunikacji miejskiej Park Skaryszewski na PARK PADEREWSKIEGO przez ZTM. Jak sądzę zostanie to odpowiednio załatwione.

Zmiany te służą zarówno właściwemu uczczeniu jednego z największych obywateli Warszawy, jak i uporządkowaniu nazewnictwa dzielnicy oraz likwidacji skutków działania Niemców oraz poprzedniego ustroju, który chciał w ten sposób umniejszyć znaczenie Ignacego Paderewskiego. Pewne znaczenie ma tu też niemożność nadania nazwy Paderewskiego żadnej dużej ulicy, gdyż taka nazwa zachowała się w Rembertowie i powinno być to uszanowane.

Wniosek ten jest związany ze współpracą z fundacją Ave Arte organizującą festiwale Paderewskiego i współpracującą z Ratuszem.

Z poważaniem

(-) Rafał Wodzicki

Grochów-nie-Praga-Pd.

 

 

poniedziałek, 14 listopada 2016, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2018/01/09 08:49:39
Ostatni wymysł, czyli wniosek doradcy prezydenta o nadanie nazwy Paderewskiego mostowi w pobliżu - Świętokrzyskiemu jest wręcz skandaliczny wobec zlekceważenia wniosku niniejszego. Został on wykorzystany do "wymyślenia swojego". Lekceważenie więc dotyczy zarówno Miasta jak i Prezydenta.
-
2018/02/12 10:50:14
W spisie przystanków kolei jabłonowskiej z 1950 r. widzimy Park Paderewskiego (przystanek w okolicy Teatru Powszechnego):
0 Most
? Straż ogniowa
1,60 Park Paderewskiego
4,20 Grochów
9,00 Wawer
Kolej zlikwidowano tu w 1952 r. Imię parkowi odebrano ok. 1956...
-
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2018/10/19 10:07:17
Stacja nazywała się Grochów II (pozostałość po podziale Poniatowskich), ale widać autor nie bardzo wiedział co to znaczy. Lepiej powinno być Grochów Wielki (występuje na mapach historycznych).
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl