Blog > Komentarze do wpisu
Wniosek o przywrócenie nazwy Park Paderewskiego
W związku z setną rocznicą wejścia większości terenów naszej dzielnicy do Warszawy oraz ze zbliżającą się setną rocznicą niepodległości wnosimy o przywrócenie Parkowi Skaryszewskiemu im. Ignacego Paderewskiego nazwy Park Paderewskiego. Ignacy Jan Paderewski (wygrał niepodległość na fortepianie) to jeden z najważniejszych ludzi naszej historii i powinien być odpowiednio uczczony.

 

Uzasadnienie

Nazwa Park Paderewskiego istniała przed wojną (także na planach urzędowych oraz użytkowych) od chwili nadania nazwy. Została ona usunięta przez Niemców w związku z wyjątkowo polską wymową. Decyzję tę podtrzymały władze quasikomunistyczne. W końcu i one przywróciły imię Paderewskiego, ale jako dodatkowe.

Czas najwyższy przywrócić nazwę Park Paderewskiego. Używana nazwa Park Skaryszewski co prawda jest prawidłowa, bo związana z początkowym okresem istnienia parku, jednak jej pochodzenie jest związane w potoczną nazwą sprzed lat i wprowadza w błąd. Otóż pochodzi ona od nazwy pastwiska miejskiego zwanego skaryszewskie. Nazwa tego pastwiska pochodziła od jego związku z targami bydła (przypędzanego i z Ukrainy) w sąsiednim Skaryszewie. Musiało się ono paść się na terenach Saskiej Kępy, skądinąd znanych z historii królewskiej.

Tak więc, zupełnie bezmyślnie (za czasów rosyjskich) nadano temu pięknemu parkowi nieprawdziwą nazwę. Owocuje to i dziś wmawianiem, że to jest część Skaryszewa (tak pokazano na wystawie w dzielnicowym domu kultury)k, co jest nieprawdą. Nadawanie nazw w ten sposób i obecnie czyni chaos w naszej dzielnicy. M. in. Park znalazł się w obszarze MSI Kamionek, która to nazwa związana ze Skaryszewem jeszcze miesza. Używa się też gwarowej nazwy Skaryszak.

 Skaryszew a Park Paderewskiego

Plan urzędowy z lat 1930: park jest opisany jako Park Paderewskiego. Dołożyłem wskazanie miejsca gdzie jest prawdziwy Skaryszew, podzielony linią kolejową.

W związku z tym wnoszę jak na wstępie, o przywrócenie nazwy Park Paderewskiego i to z pominięciem nazwy Park Skaryszewski, która pozostanie jedynie jako nieoficjalna. Związana z tym jest też konieczność zmiany nazwy przystanku komunikacji miejskiej Park Skaryszewski na PARK PADEREWSKIEGO przez ZTM. Jak sądzę zostanie to odpowiednio załatwione.

Zmiany te służą zarówno właściwemu uczczeniu jednego z największych obywateli Warszawy, jak i uporządkowaniu nazewnictwa dzielnicy oraz likwidacji skutków działania Niemców oraz poprzedniego ustroju, który chciał w ten sposób umniejszyć znaczenie Ignacego Paderewskiego. Pewne znaczenie ma tu też niemożność nadania nazwy Paderewskiego żadnej dużej ulicy, gdyż taka nazwa zachowała się w Rembertowie i powinno być to uszanowane.

Wniosek ten jest związany ze współpracą z fundacją Ave Arte organizującą festiwale Paderewskiego i współpracującą z Ratuszem.

Z poważaniem

(-) Rafał Wodzicki

Grochów-nie-Praga-Pd.

 

 

poniedziałek, 14 listopada 2016, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2018/01/09 08:49:39
Ostatni wymysł, czyli wniosek doradcy prezydenta o nadanie nazwy Paderewskiego mostowi w pobliżu - Świętokrzyskiemu jest wręcz skandaliczny wobec zlekceważenia wniosku niniejszego. Został on wykorzystany do "wymyślenia swojego". Lekceważenie więc dotyczy zarówno Miasta jak i Prezydenta.
-
2018/02/12 10:50:14
W spisie przystanków kolei jabłonowskiej z 1950 r. widzimy Park Paderewskiego (przystanek w okolicy Teatru Powszechnego):
0 Most
? Straż ogniowa
1,60 Park Paderewskiego
4,20 Grochów
9,00 Wawer
Kolej zlikwidowano tu w 1952 r. Imię parkowi odebrano ok. 1956...
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl