Blog > Komentarze do wpisu
"Praga Południe w latach 1916-2016 – okruchy informacji"
Kontynuując analizę zmarnowanych szans na propagowanie prawdy o naszej dzielnicy grochowskiej zajmę się dziś artykułem w Stolicy po tytułem jak wyżej. Autorem jest Władysław W. Łagodziński – statystyk i socjolog, miłośnik Warszawy. Tytuł ten zatyka w zestawieniu z tekstem, bo deformuje informację, która staje się dezinformacją. Na samym początku autor pisze o osobliwym tworze, jakim jest dzisiejsza Praga Południe z Grochowem, Gocławiem i Gocławkiem....

 

Autor nijak nie wyjaśnia skąd się wzięła nazwa Praga Południe i co ona faktycznie oznacza. Więcej, dalej pisze: „Ulica Grochowska ze swoją kolejką stanowiła korytarz komunikacyjny między Pragą a południowo-wschodnim Mazowszem. Była więc ówczesna Praga Południe źródłem zaopatrzenia w produkty żywnościowe i wytwory drobnego przemysłu. Oddzielnie rozwijała się Saska Kępa”. Potem autor traktuje dzielnicę administracyjna jako twór gumowy, który po 1951 r. się powiększa i zmniejsza. Faktycznie przecież chodziło o ustanawianie nowych dzielnic o różnych rozmiarach nazywanych Pragami Południe.

W skład Pragi Południe „wchodzi bowiem od pięciu do ośmiu osiedli – w zależności od przyjętej formy podziału. Każde z tych osiedli to kolejne co najmniej dwa lub trzy wewnętrzne podziały”. Litości: o co tu chodzi? Ale dalej: „Ogromny wpływ na Pragę-Południe i jej przyszłość miały decyzje o >zaryglowaniu< dzielnic”. Dalej mamy wykres „ludność i powierzchnia Pragi-Południe” (w każdorazowych granicach administracyjnych). Potem jest o wspaniałych planach Bieruta i zakładach produkcyjnych „od północy do południa”. Na liście są jakieś Zakłady Naprawcze taboru Kolejowego!!! Potem nazwa Praga Południe jest powtarzana ileś razy. Drugi wykres nosi tytuł gęstość zaludnienia i powierzchnia Pragi Południe (też w każdorazowych granicach administracyjnych). Tak naprawdę nie wiadomo co dokładnie to oznacza, zwłaszcza dla okresu przedwojennego, gdy okręg Praga Południe był po prostu Skaryszewem-Kamionkiem, a reszta dzisiejszej dzielnicy była okręgiem Grochów.

Prezydent Wyganowski pisał tak

Na marginesie jest kalendarium zatytułowane wręcz Historia Pragi-Południe. O trakcie Brzeskim autor pisze jakby tam nic wcześniej nie było. O uruchomieniu tramwaju w 1925 r. - „przez Kamionek, Grochów i Gocławek”, co jest wierutną bzdurą, bo Gocławek nie należał wtedy do Warszawy. Nazwano tak tylko pętlę, aby wskazać kierunek, co jednak aż do dziś czyni bałagan w nazewnictwie Grochowa Małego, czyli Pierwszego. Okruchy informacji okazały się taką dezinformacją jak Miejski System Informacji.... Tylko reklama Universamu Grochów ratuje ten numer...

Tak to, zamiast wykorzystać rocznicę do przywrócenia porządku Stolica, wraz z Burmistrzem wcisnęli nam kolejną ciemnotę. Stolicy byłem przydatny, gdy wspierałem jej powrót na rynek, a Burmistrz uznał, po początkowym zainteresowaniu, że niepolitycznie jest przywracać prawdę. Jest to oczywiste działanie na szkodę moją i wszystkich tych, którzy mnie wspierają.

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji, varsavianista

 

poniedziałek, 08 sierpnia 2016, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: RJW, *.adsl.inetia.pl
2016/08/08 15:42:39
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego to zapewne stacja techniczna Grochów, ale autor nawet tego nie wie, że ta nazwa jest na każdym wagonie obwożona po Europie.
-
Gość: RJW, *.ssp.dialog.net.pl
2016/08/09 10:35:39
Marzę też, żeby media poszukiwały naprawdę fachowców i dostarczały najlepszej wiedzy, a nie kitu jak wyżej.
(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl