Blog > Komentarze do wpisu
Ulica Poligonowa, czyli studium nieprawidłowości cz. I
Ostatnio dowiedzieliśmy się z mediów różnych, że trwa budowa jakiejś ul. Nowopoligonowej, przy której jedna pani uratowała drzewo przed wycięciem. Wydało mi się aż, że numeracja domów jakoś tam nie w porządku i nazwy takiej używa się na określenie przedłużenia Poligonowej od strony początku numeracji, czyli numeru 1 i 2. Nic z tych rzeczy. Po prostu ulica nie miała wygodnego przelotu między Kompasową a Nowaka-Jeziorańskiego (była wręcz zamknięta) i po prostu trzeba ją było udrożnić, budując odpowiednią strukturę ulicy jezdnie, chodniki odpowiednio kształtując.

Przy tej okazji można zwrócić uwagę na problemy tej ulicy, przez lata przebywającej w sferze półwiejskiej. Z jednej strony fabryka radarów i Przemysłowy Instytut Telekomunikacji (Poligonowa 30), a z drugiej orne pola z konikiem ciągnącym pług tam gdzie dziś parkingi i przyszły sąd.... Tak naprawdę to ciągle były te przedwojenne plany z przerywaną linią zaznaczonymi projektami na zaś.

Miała tędy biec południowa obwodnica kolejowa, po której obu stronach miały biec ulice o zaprojektowanych nazwach Lubaszowska – na wprost Białowieskiej ówczesnej - i Kotłowa – na wprost Rembertowskiej. Nazwy Kotłowa na planie z 1939 r. nie ma już, choć nowa jezdnia ulicy Poligonowej biegnie jej śladem, a Lubaszowska to była faktycznie dzisiejsza Poligonowa – jezdnia wzdłuż fabryki.

A Białowieska została połączona z Rembertowską i pasem rezerwy na nasyp kolejowy, w jedną szeroką ulicę dwadzieścia lat później. Jeszcze w 1959 roku była to łąka z dwoma pierwszymi blokami nr 17 (Ministerstwa Oświaty) i 19 (Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji, którego nazwa znikąd właśnie ostatni z budynku przy Poligonowej 30).

Szeroka Poligonowa

Poligonowa była projektowana prawie po osi (ówczesnej) krótkiej ul. Trasowej potem zwanej Kwarcianą (!!!), która zanikła i dziś jest zabudowana domami w rejonie dzisiejszego skrzyżowania ul. Poligonowej i Nowaka-Jeziorańskiego. Jest to zapewne tam gdzie jest wewnętrzna jezdnia na tyłach głównych budynków fabryki radarów i instytutu telekomunikacji (dziś Bumar Elektronika). Fabryka była ona pierwszą dużą budową na środku pola. Mama twierdziła, że są tam gdzieś jeszcze fundamenty domku jej znajomej. Nadano fabryce adres Poligonowa 30, który długo był praktycznie jedyny znany. Fabryka rozciąga się między Ostrobramską i Międzyborską na przestrzeni kilkuset metrów.

Ciąg dalszy nastąpi

 

 

czwartek, 08 listopada 2012, aph521

Polecane wpisy

(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl