Blog > Komentarze do wpisu
Grochów i Praga w planie Pabsta
Kto to był Pabst? Jeden z architektów Wuerzburga skierowany do Warszawy do tworzenia planu jej zdemolowania. Plan Wuerzburga kilka miesięcy wcześniej zyskał uznanie Hitlera i dlatego wysłano ich do Warszawy praktycznie zaraz po zakończeniu obrony. Nas przede wszystkim interesuje co można się z niego dowiedzieć o Pradze Pn. i Pd. i Grochowie (takie były nazwy okręgów-dzielnic administracyjnych.

W planie tym, wykonanym na przełomie 1939 roku przewidywano zmniejszenie Warszawy do roli malutkiego nowego niemieckiego miasteczka. Plansze ozdobione są niemieckim napisem Der Stadtpraesident (prezydent miasta).

Na jednej z nich dokonano inwentaryzacji zniszczeń wojennych używając jako podkładu znanego urzędowego planu Wydziały Planowania m. st. Warszawy z 1938 r. Wynika z tego planu, że zniszczenia były skoncentrowane wzdłuż ulicy Grochowskiej oraz wzdłuż ulicy Radzymińskiej oraz Saskiej Kępy wokół ronda Waszyngtona. Nie są jednak pokazane zniszczenia Państwowych Zakładów Inżynierii.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Pabsta

Na najbardziej znanej planszy, reprodukowanej pod ww. linkiem, widać do jakich rozmiarów miała być zmniejszona Warszawa. Szczególnie widać całkowite zlekceważenie parku Skaryszewskiego im. Paderewskiego nazwanego parkiem Wschodnim. Wielki łuk ulicy Zielenieckiej wchodzi w park dość znacznie. Widoczna jest ul. Waszyngtona - jedyna większa inwestycja Warszawy i tramwajów w czasie wojny. Poza tym okręgu Grochów praktycznie nie ma. Widać jakieś granice zieleni biegnące przez park.

Przez środek miasteczka przebiega przerywana linia, po śladzie podobnym do trasy WZ. Kolejowa linia wileńska została skrócona i wprowadzona istniejącym wtedy skrętem w obwodnicę. Być może stąd są pomysły skrócenia linii do obwodnicy padające dzisiaj? Jagiellońska miała być przebita na północ na wprost, a na południe trafiać w wyżej wymieniony łuk Zielenieckiej.

Trzecia plansza "Przemiana miasta polskiego w niemieckie" jest wskazaniem kolejności zmieniania obszarów. Zaplanowano na niej tereny dzielnicy żydowskiej (Judenviertel i Judenaussiedlung). Tereny blisko Wisły miała był zmieniane w trzeciej kolejności. Po drugiej stronie ul. Targowej już miało być później. Otoczenie miało być ostatnim - ósmym - etapem zmian: Golędzinów, okolice Michałowa, Radzymińskiej oraz tereny na południe od linii średnicowej. Przemiany czekały park Skaryszewski, tereny dzisiejszego stadiony oraz Saskiej Kępy.

Absurdalność i niszczycielska moc tego planu poraża! Od razu widać, że zniszczenie Warszawy było przygotowane zanim zaczęła się wojna. Zaplanowano getto. Ani park Skaryszewski - jeden z najpiękniejszych w Europie, ani nowa wtedy Saska Kępa nie zyskały uznania artystów-szaleńców.

 

środa, 30 listopada 2011, aph521

Polecane wpisy

(C) Wszystkie prawa zastrzeżone. Katalog-blogow.pl